Notowania

giełda
19.09.2017 08:54

BIEC: Wskaźnik Dobrobytu wzrósł o 0,7 pkt m/m we wrześniu

Podziel się
Dodaj komentarz

Wskaźnik Dobrobytu, odzwierciedlający ekonomiczną kondycję polskiego społeczeństwa, wzrósł o 0,7 pkt proc. m/m we wrześniu br., podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC). Był to drugi miesiąc znacznego wzrostu wskaźnika, nie notowany od 2016 roku.

"Na wzrost ten w największym stopniu miało wpływ wysokie tempo wzrostu płac. W ujęciu nominalnym wzrosły one o ponad 6,6% w skali roku, w ujęciu realnym o ponad 4,5%. Dynamika wynagrodzeń odzwierciedla problemy pracodawców z pozyskaniem odpowiednio wykwalifikowanej siły roboczej. Pracownicy zaś coraz pewniej czują się na rynku pracy i zwiększają swe wymagania płacowe. Nie mniej jednak zadawać sobie należy sprawę, że tak wysoka dynamika wynagrodzeń obejmuje jedynie część przedsiębiorstw zatrudniających powyżej 9 pracowników" - czytamy w raporcie.

Nieco mniejszy ale w dalszym ciągu pozytywny wpływ na wzrost wskaźnika miały zmiany w wielkości zatrudnienia. Rosło ono nieco wolniej niż płace - wzrost na poziomie 4,5% w skali roku. Stopniowe wygaszanie zapotrzebowania na pracowników sezonowych spowodować może nieco wolniejszy przyrost liczby osób pracujących w kolejnych miesiącach, podano także.

Tagi: giełda, wiadomości, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz