Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Cyfrowy Polsat kontra UOKiK. Kto wygra?

0
Podziel się:

Spółka uważa, że UOKiK nie ma racji mówiąc o nadużywaniu pozycji dominującej w sprawie praw do Euro2012.

Cyfrowy Polsat kontra UOKiK. Kto wygra?
(PAP/Bartłomiej Zborowski)
bEUnBuPV

Cyfrowy Polsat uważa, że postępowanie wszczęte przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów dotyczące nadużycia pozycji dominującej na rynku sprzedaży praw do publicznego odtwarzania relacji z Euro2008 jest bezzasadne.

_ Cyfrowy Polsat (...) informuje, że w ramach prowadzonej akcji Euro 2008, która skierowana była wyłącznie do przedsiębiorców, takich jak bary, puby, restauracje, nigdy nie miało miejsce uzależnienie sprzedaży praw do publicznego odtwarzania relacji z Euro 2008 od zakupu dekodera oraz wsparcia technicznego. Cyfrowy Polsat występował przy zawieraniu umów w powyższym zakresie jedynie jako pełnomocnik podmiotu posiadającego prawa do publicznego odtwarzania relacji z Euro 2008. Spółka nie posiadała praw do sprzedaży praw do publicznego odtwarzania relacji z Euro 2008, albowiem w tym zakresie nie była właścicielem praw autorskich i praw pokrewnych, ani nie posiadała licencji _ - napisano.

_ Z powyższych powodów Spółka uważa, że podjęte postępowanie jest bezzasadne i w najbliższych dniach przedłoży UOKiK swoje stanowisko w sprawie. Liczba dekoderów sprzedanych w ramach oferty Euro 2008 stanowiła zaledwie 0,16 proc. wszystkich przyłączeń brutto w 2008 roku i niezauważalny wręcz udział w przychodach Spółki _ - dodano.

bEUnBuPX

Wcześniej UOKiK podał, że postępowanie w sprawie Cyfrowego Polsatu zostało wszczęte po analizie informacji znajdujących się na stronach internetowych przedsiębiorcy, jak również skarg napływających do urzędu.

_ Wątpliwości UOKiK budzą dodatkowe obowiązki nakładane na przedsiębiorców przy zakupie praw do publicznego odtwarzania relacji sportowych z Euro 2008 - Cyfrowy Polsat był jedynym w Polsce podmiotem, który sprzedawał prawa do transmisji wszystkich meczów. Zgoda na publiczne odtwarzanie przez przedsiębiorców prowadzących np. kina, puby czy hotele była uzależniona od nabycia praw do ich publicznego nadawania, a także zakupu dekodera od Cyfrowego Polsatu _ - podano w komunikacie UOKiK.

Zgodnie z ustawą o ochronie konkurencji i konsumentów postępowanie antymonopolowe w sprawach praktyk ograniczających konkurencję powinno być zakończone nie później niż w terminie pięciu miesięcy od dnia jego wszczęcia.

W przypadku stwierdzenia nadużycia pozycji rynkowej Prezes UOKiK może nałożyć na przedsiębiorcę karę finansową w wysokości do 10 proc. ubiegłorocznego przychodu. Przychody Cyfrowego Polsatu wyniosły w 2008 roku 1,134 mld zł.

bEUnBuQd

O wszczęciu postępowania wyjaśniającego w tej sprawie UOKiK informował w czerwcu 2008 roku.

Dywidenda

Akcjonariusze Cyfrowego Polsatu zdecydują 23 kwietnia o przeznaczeniu 134,2 mln zł z zysku osiągniętego w 2008 roku na wypłatę dywidendy, co daje 0,5 zł na akcję.

Proponowanym dniem dywidendy jest 4 maja, wypłata planowana jest na 18 maja.

bEUnBuQe

Pozostałe 137,1 mln zł z ubiegłorocznego zysku ma zostać przekazane na kapitał zapasowy. Z zysku za 2007 rok Cyfrowy Polsat wypłacił 0,14 zł dywidendy na akcję.

Na zdjęciu Dominik Libicki, prezes Cyfrowego Polsatu

ZOBACZ TAKŻE:

bEUnBuQy
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)