Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

DM IDMSA oczekuje wyższy zysków banków

0
Podziel się

Dom Maklerski IDMSA ocenia, że sektor bankowy ma już za sobą okres najgorszych turbulencji, a zysk netto sektora wzrośnie o 18% kw./kw. w III kw. br. (choć spadnie o 31% r/r), poinformowali przedstawiciele firmy w piątek.

DM IDMSA oczekuje wyższy zysków banków
(Tomasz Adamowicz<br>/Dreamstime.com)
bEhqVJmJ

*Dom Maklerski IDMSA ocenia, że sektor bankowy ma już za sobą okres najgorszych turbulencji, a zysk netto sektora wzrośnie o 18% kw./kw. w III kw. br. (choć spadnie o 31% r/r), poinformowali przedstawiciele firmy w piątek. *

Trzeci kwartał powinien przynieść poprawę wyników dzięki lepszym przychodom operacyjnym, ściśle kontrolowanym kosztom i spadkowi poziomu rezerw na opcje walutowe.

_ Scenariusz na przyszły rok jest optymistyczny i wykazuje znaczne odbicie w wynikach. Największą poprawę powinny zanotować te banki, które nie będą miały odpisów z tytułu opcji _ - powiedział dziennikarzom analityk DM IDMSA Michał Sobolewski.

bEhqVJmL

Sobolewski podkreślił, że w III kw. powinniśmy obserwować zdecydowanie mniejsze odpisy z tytułu ryzyka derywatów walutowych. Natomiast zyski i rentowność sektora poprawi się. IDMSA szacuje, że wzrost zysków sektora wyniesie 18% licząc kwartał do kwartału (przy jednoczesnym spadku o 31% licząc rok do roku), a wskaźnik zwrotu na kapitale (ROE) wzrośnie do 14% w III kw. 2009 r. wobec 12% w II kw. br.

Zdaniem DM IDMSA, wyniki sektora w III kw. 2009 r. będą się poprawiać w ujęciu kwartalnym po stronie przychodów, czemu sprzyjać będzie lekki wzrost wyniku odsetkowego dzięki wygaszaniu wojny depozytowej oraz dalszy wzrost wyniku prowizyjnego dzięki lepszej koniunkturze na rynkach kapitałowych.

Portfel kredytów dla przedsiębiorstw będzie wzrastał w 2010 r. ze względu na większe inwestycje oraz poprawę sytuacji przedsiębiorstw. Dynamika portfela kredytów hipotecznych powinna się utrzymać przynajmniej na obecnym poziomie ze względu na jego niską szkodowość. Sobolewski ocenił, że najgorzej będzie wyglądać sytuacja portfela kredytów consumer finance.

_ Portfel detalu będzie się jeszcze pogarszał, a największe zacieśnienie jeszcze przed nami _ - podkreślił analityk. Jego zdaniem, banki ograniczają kredyty z segmentu consumer finance, a efekty tego zacieśniania będą widoczne w przyszłym roku.

bEhqVJmR

W przypadku depozytów w 2010 r. będziemy mieli do czynienia z odwróceniem tendencji dominujących w 2009 roku. Analitycy IDMSA spodziewają się w 2010 r. spowolnienia w segmencie depozytów od gospodarstw domowych, głównie ze względu na rosnące bezrobocie oraz mniej atrakcyjne oprocentowanie lokat.

IDMSA spodziewa się największej poprawy zyskowności wśród banków wcześniej dotkniętych przez problem opcji (najwyższa dynamika zysku netto kw./kw. spodziewana jest w przypadku Banku Handlowego, ING BSK oraz BRE Banku). PKO BP i Pekao SA pokażą wyniki na dobrym poziomie, lecz bez wyraźnych zmian. Natomiast rentowność Kredyt Banku, Banku Millennium oraz BPH będzie cały czas pod presją
kosztów ryzyka.

bEhqVJnm
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)