Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Arkadiusz Droździel
|

Dolar, banki i deweloperzy zdołowali Wall Street

0
Podziel się:

Dow Jones oraz S&P 500 straciły ponad 1 procent.

Dolar, banki i deweloperzy zdołowali Wall Street
(Tomás Fano/CC/Flickr)

Inwestorzy za Oceanem nie mogą zaliczyć wczorajszej sesji do udanych. Pomimo początkowych wzrostów główne indeksy zakończyły dzień na minusach.

Spadki na amerykańskim rynku akcji to głównie efekt umacniającego się dolara. W połowie sesji, w ciągu kilkunastu minut amerykańska waluta zeszła z poziomu ponad 1,5 do 1,48 dolara za euro.

ZOBACZ JAK WCZORAJ ZMIENIAŁA SIĘ WARTOŚĆ DOLARA DO EURO:

To przełożyło się na spadek cen surowców. Ropa straciła najwięcej od miesiąca, bo 2,3 procent. Spadły także ceny miedzi oraz złota. Nie pozostało to bez wpływu na producentów surowców i energii, którzy stracili odpowiednio 2,5 i 1,5 procent.

Cena akcji Newmont Mining Corp, największego producent złota w USA spadła o 3,5 procent, a Freeport-McMoRan Copper & Gold Inc, światowego lidera w produkcji miedzi w o 2,3 procent. Ponad 2 procent straty ponieśli posiadacze akcji drugiego ropy naftowej w USA ConocoPhillips.

Deweloperzy zdołowali S&P 500

Znaczne straty ponieśli także akcjonariusze firm deweloperskich notowanych na Wall Street. Indeks, grupujący 12 firm z tej branży, które wchodzą w skład S&P 500 spadł o 3,4 procent.

Pojawiły się bowiem informacje o trudnościach, jakie napotyka w Senacie plan przedłużenia obowiązywania ulgi podatkowej, jaka przysługuje przy zakupie nowych domów, a która ma wygasnąć pod koniec listopada.

W efekcie indeks S&P 500 stracił wczoraj 1,17 proc.

ZOBACZ JAK WCZORAJ ZMIENIAŁA SIĘ WARTOŚĆ INDEKSU S&P 500

W poniedziałek tracił też indeks Dow Jones. Sesję zakończył ze stratą 1,05 proc.

Do spadków na giełdach amerykańskich przyczyniły się także krytyczne opinie znanego analityka Dicka Bove'a na temat sytuacji niektórych banków. Fifth Third, największy pożyczkodawca w Ohio stracił 7,9 procent, cena akcji SunTrust, siódmego pod względem wielkości banku w USA spadła o 5,4 procent, natomiast US Bancorp obniżyła się o 3,2 procent po tym jak Bove zapowiedział, że będą one nadal ponosić duże straty na udzielanych kredytach.

Ponad 5 procent w ciągu poniedziałkowej sesji stracili także posiadacze akcji Bank of America. W tym przypadku do spadków przyczyniła się informacja, również podana przez Bove'a, że rząd amerykański może zażądać wykupienia przez bank akcji, jakie nabył w ubiegłym w celu ratowania banku przed bankructwem. Jeżeli faktycznie by do tego doszło bank musiałby znaleźć 45 mld dolarów.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)