Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Emilewicz: Pakiet dla MŚP to 4 mld zł oszczędności, wchodzi w życie od 2019 r.

2
Podziel się:

Pakiet dla małych i średnich firm (MŚP), który wejdzie w życie 1 stycznia, przyniesie prawie 50 uproszczeń, dzięki którym w kieszeniach przedsiębiorców zostanie przez 10 lat blisko 4 mld zł, poinformowała minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz.

Emilewicz: Pakiet dla MŚP to 4 mld zł oszczędności, wchodzi w życie od 2019 r.

"Już 1 stycznia 2019 r. w życie wejdzie pakiet dla małych i średnich firm (Pakiet MŚP), który przynosi prawie 50 uproszczeń, dzięki którym, według naszych szacunków, w kieszeniach przedsiębiorców zostanie blisko 4 mld zł w horyzoncie 10 lat" - powiedziała ISBnews i ISBnews.tv minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz.

Dodała, że jednym z najważniejszych rozwiązań przewidzianych w ustawie jest możliwość uwzględnienia wartości pracy małżonka jako kosztu uzyskania przychodu, a więc po zmianie przepisów właściciel firmy będzie mógł uwzględnić w kosztach wynagrodzenie wypłacane żonie/mężowi.

Jak wyjaśniła minister, ta zmiana ma przynieść korzyści zwłaszcza mikro i małym przedsiębiorstwom rodzinnym. Podatnik zatrudniający małżonka (na podstawie umowy o pracę, umowy zlecenia czy umowy o dzieło) będzie przez fiskusa traktowany tak samo, jak podatnik zatrudniający osobę spoza najbliższej rodziny. Rozwiązanie to przyniesie korzyść co najmniej kilkudziesięciu tysiącom przedsiębiorców.

"Inną z kluczowych zmian jest możliwość jednorazowego rozliczenia straty podatkowej do 5 mln zł. Obniżamy również koszty funkcjonowania pracodawców - likwidujemy m.in. obowiązek okresowych szkoleń BHP dla 5 mln pracowników. Podnosimy - ponad dwukrotnie - limit pracowników, do którego pracodawca nie musi zatrudniać specjalistów od BHP"- powiedziała Emilewicz.

Minister dodała, że pakiet, wśród wielu rozwiązań, wprowadza także m.in. podniesienie limitu małego podatnika z 1,2 mln euro do 2 mln euro, co sprawi, że większa liczba przedsiębiorców będzie mogła skorzystać z wyższej jednorazowej amortyzacji środków trwałych (do wysokości równowartości 50 tys. euro łącznej wartości tych odpisów amortyzacyjnych) oraz wpłacać kwartalnie zaliczki na podatki dochodowe. To rozwiązanie wejdzie w życie od 1 stycznia 2020 r.

Marek Knitter

giełda
wiadomości
giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(2)
m-53
3 lata temu
@gucio. Wybrałeś kartę podatkową ze względu na prostotę rozliczenia i opłacalność. To był twój wybór. Użalasz się, że nie masz odliczenia amortyzacji. A jak byś chciał to zrobić skoro nie rozliczasz dochodu. Przejdź na KPPiR i przestań płakać.
gucio
3 lata temu
Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą. Jestem na tzw. karcie podatkowej. Setki tysięcy przedsiębiorców podobnych do mnie nie skorzystają ani trochę z ułatwień Pani Emilewicz. Najdotkiliwsze dla nas są bardzo wysokie składki ZUS - kompletnie nieadekwatne do osiąganych dochodów. Rozwiązania przygotowane przez Ministerstwo badają przychody co przy usługach niskomarżowych KOMPLETNIE ma się nijak do realnych dochodów. Żeby nie wspomnieć, że karta podatkowa jest wyłączona z projektu z założenia. Milionowe limity na amortyzowane środki trwałe? Dla nas to jak bajki czytać. Niestety, irytacja i smutek - tyle pozostaje bardzo licznej grupie małych przedsiębiorców ...