Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
energetyka
23.03.2018 11:36

Miliard złotych zysku Enei. Prezes zapowiada inwestycje

Ta sztuka udała się po raz pierwszy w historii spółki.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Radek Pietruszka)
Minister energii Krzysztof Tchórzewski gratuluje zarządowi Enei (z lewej wiceprezes Mikołaj Franzkowiak i z prawej prezes Mirosław Kowalik).

Jeden z czołowych dostawców prądu, który zaopatruje w energię około 20 proc. mieszkań, pochwalił się miliardem złotych zysku w 2017 roku. Ta sztuka udała się po raz pierwszy w historii Enei. Prezes chce wykorzystać te pieniądze na inwestycje. W tym roku zamierza wydać prawie 2,5 mld zł.

Energetyczna grupa Enea odnotowała w 2017 roku dokładnie 1 mld 70 mln zł zysku netto przypadającego na akcjonariuszy jednostki dominującej (Enei). To o ponad jedną trzecią lepszy wynik niż w 2016 roku. Wtedy zarobiła 784 mln zł.

Wyraźną poprawę statystyk państwowej spółki widać też w innych najważniejszych pozycjach finansowych. Zysk operacyjny wzrósł z 1,12 do 1,49 mld zł, a EBITDA (zysk operacyjny przed opodatkowaniem, odsetkami i amortyzacją) o ponad 15 proc. do 2,68 mld zł. Na to wszystko złożyła się solidna sprzedaż, przekraczająca 11,4 mld zł.

Wyniki choć bardzo dobre, nie są wielkim zaskoczeniem. Już wcześniej zarząd szacował je na podobnym poziomie. Mimo tego inwestorzy giełdowi pozytywnie zareagowali na najnowsze informacje, podbijając notowania akcji Enei. Przed południem ich wartość rosła blisko 2 proc.

Obserwuj bieżące notowania akcji Enei

To jedno z lepszych osiągnięć wśród wszystkich, blisko 500 spółek z GPW. Piątek przynosi bowiem w większości spadki cen akcji, co ma związek z pogorszeniem nastrojów na światowych rynkach.

"Ten przełomowy dla grupy pod wieloma względami rok zwieńczyliśmy dobrymi wynikami finansowymi i operacyjnymi, które stanowią solidny fundament do dalszego rozwoju grupy" - pisze w liście do akcjonariuszy prezes Mirosław Kowalik.

"W najbliższych latach skierujemy wypracowany potencjał finansowy do inicjowania projektów inwestycyjnych, które będą odpowiedzią na nowe trendy, szczególnie te w zakresie energetyki niskoemisyjnej, odnawialnej oraz elektromobilności" - zapowiedział prezes.

Szef Enei wskazał, że planuje w tym roku nakłady inwestycyjne w wysokości 2,42 mld zł. Na wytwarzanie ma pójść 596 mln zł, na dystrybucję 966 mln zł, wydobycie węgla 496 mln zł, a nakłady na wsparcie i inne działania wyniosą 461 mln zł.

Morawiecki: węgiel to podstawa naszej energetyki, nie chcemy z niego rezygnować

Grupa Enea wytworzyła w ubiegłym roku 21 TWh energii elektrycznej, czyli o 54 proc. więcej niż w roku poprzednim. Sprzedaż usług dystrybucji odbiorcom końcowym zwiększyła się do 19,3 TWh z 18,7 TWh w 2016 roku. Z kolei wielkość sprzedaży energii elektrycznej i paliwa gazowego odbiorcom detalicznym urósł do 18,9 TWh.

Podstawą działania grupy kapitałowej Enea jest wydobycie węgla kamiennego oraz wytwarzanie, dystrybucja i handel energią elektryczną. Sieć dystrybucyjna grupy, zlokalizowana w zachodniej i południowo-zachodniej Polsce, obejmuje 20 proc. powierzchni kraju.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: energetyka, enea, giełda, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
23-03-2018

Cała prawdaPrzecież ten MILIARD nie spadł ,, z nieba " . Nie był też efektem oszczędności w systemie zarządzania . Głównym powodem takich zysków są ustalone … Czytaj całość

23-03-2018

AssKuźwa a ja się dziwie czemu ta enea taka droga. Wszystko w ledach a płace jak za żarówki 100 watowe

23-03-2018

moje zdanieNastępna pisowska firma , która bije historyczny rekord w dochodach. To nie może być przypadek. Pisowcy są po prostu najlepsi.

Rozwiń komentarze (15)