Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Energa i Enea podpiszą umowę z GE Power i Alstomem. Będą budować blok w Ostrołęce

Do przetargu stanęło też konsorcjum Polimex-Mostostal i Rafako, ale w tym przypadku koszty budowy zostały wyliczone na znacznie większą kwotę - 9,591 mld zł brutto.

Podziel się
Dodaj komentarz
(mat. prasowe)
Elektrownia w Ostrołęce.

Rady nadzorcze Energi i Enei, a więc dwóch czołowych spółek energetycznych w Polsce, są za zawarciem umowy z konsorcjum firm GE Power i Alstom Power Systems. To one mają rozbudować Elektrownię Ostrołęka.

Z komunikatu państwowej Energi wynika, że przedstawiciele spółki będą głosowali za wyrażeniem zgody na zawarcie umowy o zamówienie publiczne z generalnym wykonawcą: konsorcjum GE Power Sp. z o.o. oraz Alstom Power Systems, wyłonionym do budowy Elektrowni Ostrołęka C. Podobną zgodę wyraziła również rada nadzorcza Enei.

Jednocześnie podkreślono, że nie jest to równoznaczne z wyrażeniem zgody na wydanie polecenia rozpoczęcia prac.

Na początku lipca Enea i Energa otrzymały od zarządu Elektrownia Ostrołęka wnioski o wyrażenie zgody na zawarcie umowy o zamówienie publiczne z generalnym wykonawcą budowy Elektrowni Ostrołęka C.

Oferty na budowę Elektrowni Ostrołęka C zostały otwarte pod koniec grudnia 2017 roku. Najniższą cenę zaoferowała China Power Engineering Consulting Group - 4,849 mld zł brutto. Zwycięska była jednak oferta konsorcjum GE Power oraz Alstom Power Systems, która opiewała na 6,023 mld zł brutto.

Do przetargu stanęło też konsorcjum Polimex-Mostostal i Rafako, ale w tym przypadku koszty budowy zostały wyliczone na znacznie większą kwotę - 9,591 mld zł brutto.

"Formalnie polska elektrownia jądrowa powstaje"

Wysokosprawny blok energetyczny o mocy około 1 000 MWe (megawat mocy elektrycznej) opalany będzie węglem kamiennym z wykorzystaniem najnowocześniejszych, ekologicznych rozwiązań technologicznych.

Grupa Energa jest trzecim największym operatorem systemu dystrybucyjnego w zakresie dostarczanej energii i trzecim największym sprzedawcą energii elektrycznej do odbiorców końcowych. Całkowita zainstalowana moc wytwórcza w elektrowniach grupy wynosi ok. 1,34 GW.

Z kolei podstawą działania grupy kapitałowej Enea jest wydobycie węgla kamiennego oraz wytwarzanie, dystrybucja i handel energią elektryczną. Sieć dystrybucyjna grupy, zlokalizowana w zachodniej i południowo-zachodniej Polsce, obejmuje 20 proc. powierzchni kraju.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: elektrownia, energa, giełda, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
06-07-2018

OrliProjekt porażka. To jak wrzucanie benzyny do ogniska. W dobie ocieplenia klimatu i transformacji energetycznej, to wywalanie pieniędzy w błoto

06-07-2018

leoUmowę podpisali teraz muszą się rozejrzeć za kasą na całkowicie nierealny projekt. Nigdy się nie spłaci !!!

06-07-2018

BogdanŻyczę powodzenia w realizacji,ten blok jest niezbędny w tej części Polski!

Rozwiń komentarze (9)