Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Energa i Enea podpiszą umowę z GE Power i Alstomem. Będą budować blok w Ostrołęce

9
Podziel się:

Do przetargu stanęło też konsorcjum Polimex-Mostostal i Rafako, ale w tym przypadku koszty budowy zostały wyliczone na znacznie większą kwotę - 9,591 mld zł brutto.

Elektrownia w Ostrołęce.
Elektrownia w Ostrołęce. (mat. prasowe)
bEChvQQB

Rady nadzorcze Energi i Enei, a więc dwóch czołowych spółek energetycznych w Polsce, są za zawarciem umowy z konsorcjum firm GE Power i Alstom Power Systems. To one mają rozbudować Elektrownię Ostrołęka.

Z komunikatu państwowej Energi wynika, że przedstawiciele spółki będą głosowali za wyrażeniem zgody na zawarcie umowy o zamówienie publiczne z generalnym wykonawcą: konsorcjum GE Power Sp. z o.o. oraz Alstom Power Systems, wyłonionym do budowy Elektrowni Ostrołęka C. Podobną zgodę wyraziła również rada nadzorcza Enei.

Jednocześnie podkreślono, że nie jest to równoznaczne z wyrażeniem zgody na wydanie polecenia rozpoczęcia prac.

bEChvQQD

Na początku lipca Enea i Energa otrzymały od zarządu Elektrownia Ostrołęka wnioski o wyrażenie zgody na zawarcie umowy o zamówienie publiczne z generalnym wykonawcą budowy Elektrowni Ostrołęka C.

Oferty na budowę Elektrowni Ostrołęka C zostały otwarte pod koniec grudnia 2017 roku. Najniższą cenę zaoferowała China Power Engineering Consulting Group - 4,849 mld zł brutto. Zwycięska była jednak oferta konsorcjum GE Power oraz Alstom Power Systems, która opiewała na 6,023 mld zł brutto.

Do przetargu stanęło też konsorcjum Polimex-Mostostal i Rafako, ale w tym przypadku koszty budowy zostały wyliczone na znacznie większą kwotę - 9,591 mld zł brutto.

Zobacz także: "Formalnie polska elektrownia jądrowa powstaje"
bEChvQQJ

Wysokosprawny blok energetyczny o mocy około 1 000 MWe (megawat mocy elektrycznej) opalany będzie węglem kamiennym z wykorzystaniem najnowocześniejszych, ekologicznych rozwiązań technologicznych.

Grupa Energa jest trzecim największym operatorem systemu dystrybucyjnego w zakresie dostarczanej energii i trzecim największym sprzedawcą energii elektrycznej do odbiorców końcowych. Całkowita zainstalowana moc wytwórcza w elektrowniach grupy wynosi ok. 1,34 GW.

Z kolei podstawą działania grupy kapitałowej Enea jest wydobycie węgla kamiennego oraz wytwarzanie, dystrybucja i handel energią elektryczną. Sieć dystrybucyjna grupy, zlokalizowana w zachodniej i południowo-zachodniej Polsce, obejmuje 20 proc. powierzchni kraju.

bEChvQQK

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEChvQRe
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(9)
Marta
3 lata temu
ja już dokonałam zmiany pieca węglowego na piec gazowy i zmieniłam dostawcę na Novum dzięki temu płacę mniej za ogrzewanie.
Zielony liść
3 lata temu
Zmiana prawa o małych elektrowniach wodnych i w parę lat mamy kilkaset MW mocy bez udziału państwa, bo to zrobią prywatni inwestorzy. Doinwestować też elektrociepłownie miejskie i za podobne pieniądze możemy mieć te 1000MW w całej północnej i wschodniej Polsce
precz z wegle...
3 lata temu
PRECZ Z WEGLEM
bEChvQRf
Mat.
3 lata temu
Hehe, i tak będą udawać że budują przez kolejne 5 lat, żeby na spotkaniach wyborczych mieć o czym opowiadać ciemnemu ludowi. Żaden kaskader się nie podpisze pod tym nieopłacalnym projektem. Wszyscy w branży to wiedzą.
Bogdan
3 lata temu
Życzę powodzenia w realizacji,ten blok jest niezbędny w tej części Polski!