Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Energa zainwestuje 500 mln w Polską Grupę Górniczą

0
Podziel się:

Spółka obejmie za tą kwotę 15-16 procent udziałów w PGG.

Energa zainwestuje 500 mln w Polską Grupę Górniczą
(mat. Energi)

Energa obejmie 15-16 proc. udziałów w Polskiej Grupie Górniczej (PGG), a jej zaangażowanie finansowe w projekt to 500 mln zł, poinformował minister energii Krzysztof Tchórzewski.

- Energa stanie się jednym z wielu wspólników PGG i będzie posiadać 15-16 proc. udziałów w Grupie. To dodatkowy plus w kontekście budowy elektrowni w Ostrołęce, ponieważ będzie niejako właścicielem dostawcy węgla - powiedział Tchórzewski podczas konferencji prasowej w Gdańsku.

- Uzgodniliśmy, że kwota zaangażowania Energii w projekt PGG to 500 mln zł - dodał minister, pytany o poziom zaangażowania gdańskiej spółki.

Według niego, zawarto także porozumienie z bankami, które zgodziły się na restrukturyzację zadłużenia. Dzięki temu nowa spółka będzie posiadać środki na bieżące funkcjonowanie i rozwój.

- W kontekście powstania PGG istotne jest również to, że w ciągu 3 lat w Polsce rozpocznie się budowa 2-3 nowych bloków węglowych. Mimo tak szerokich planów nie zapominamy oczywiście o OZE i [...] chcemy, by w miksie energetycznym miały one 25-30-proc udział - powiedział także Tchórzewski.

Wcześniejsze zapowiedzi

W połowie marca Energa złożyła niewiążącą ofertę warunkową udziału w inwestycji w ramach procesu pozyskiwania inwestorów kapitałowych przez PGG w kwocie do 600 mln zł. Wczoraj związkowcy z Kompanii Węglowej (KW), przedstawiciele Ministerstwa Energii i zarząd spółki uzgodnili wspólny projekt porozumienia, który umożliwia powołanie PGG.

Grupa Energa to trzeci największy operator systemu dystrybucyjnego w zakresie dostarczanej energii, a także trzeci największy sprzedawca energii elektrycznej do odbiorców końcowych w 2015 roku. Akcje spółki od grudnia 2013 roku są notowane na GPW.

Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)