Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
chemia
20.10.2017 08:23

Ergis miał wstępnie 4,66 mln zł zysku netto w III kw. 2017 r.

Podziel się
Dodaj komentarz

Ergis odnotował wzrost przychodów o 11,6% r/r do 201,24 mln zł i spadek zysku netto o 34,4% r/r do 4,66 mln zł w III kw. 2017 r. według wstępnych danych, podała spółka.

Zysk operacyjny wyniósł 9,1 mln zł w III kw. i był o 3,3% niższy w ujęciu rocznym. Wynik EBITDA spadł o 2,8% r/r do 15,06 mln zł. W tym samym czasie zadłużenie odsetkowe wyniosło 162,3 mln zł, o 6,8% więcej niż rok wcześniej, podano w komunikacie.

Po trzech kwartałach grupa zanotowała przychody w wysokości 574,7 mln zł (wzrost o 8,3%), wynik EBITDA sięgający 48,9 mln zł (wzrost o 0,1%), wynik operacyjny wynoszący 31,3 mln zł (wzrost o 3,7%) oraz zysk netto w wysokości 20,4 mln zł (spadek o 3,3%).

"Wartości EBITDA i zysku w III kwartale 2017 roku są obciążone wzrostem kosztów wynagrodzeń w grupie - o 2,8 mln zł (w stosunku do II kw. 2017 r.) i o 5,6 mln zł po trzech kwartałach 2017 roku (w porównaniu z kosztami wynagrodzeń po trzech kwartałach 2016 r.). Niekorzystnie na poziom realizowanych marż wpływała również sytuacja surowcowa, szczególnie utrzymujące się od początku roku wysokie koszty PVC oraz zmiękczaczy. EBITDA III kwartału jest również obciążony kosztami restrukturyzacji organizacyjnej w grupie w wysokości około 500 tys. zł., a zysk netto został pomniejszony o blisko milion złotych w wyniku rozwiązania aktywa podatkowego w procesie fuzji niemieckich spółek grupy" - czytamy w komunikacie.

"Analiza wyników za trzy kwartały daje jasny obraz. Odnotowaliśmy rekordowy wzrost sprzedaży. Wyniki zrealizowane na sprzedaży folii stretch z nowej inwestycji po trzech kwartałach zwiększyły EBITDA tego sektora o ponad 5 mln zł. Od czasu wprowadzenia na rynek folii nanoErgis udział folii stretch w EBITDA grupy wzrósł ponad dwukrotnie i osiągnął poziom 50% tego wskaźnika. Te pozytywne rezultaty zostały jednak zamaskowane przez wzrost kosztów pracy oraz istotny spadek rentowności - szczególnie w miękkich foliach PVC oraz opakowaniach elastycznych, wywołany sytuacją surowcową. Ponieważ oczekujemy, że ceny polimerów wreszcie spadną, perspektywy na najbliższy rok oceniamy optymistycznie" - skomentował prezes Tadeusz Nowicki, cytowany w komunikacie

Ergis planuje publikację skonsolidowanego raportu kwartalnego na 26 października 2017 r.

Grupa Ergis jest liderem przetwórstwa tworzyw sztucznych w Europie Środkowo-Wschodniej. Specjalizuje się w produkcji opakowań do żywności (folie i laminaty barierowe na bazie PVC i PET, drukowane laminaty wielowarstwowe) oraz opakowań przemysłowych (folie stretch z LLDPE oraz taśmy spinające z PET). Oprócz tego Ergis jest m.in. producentem folii do pakowania leków, folii hydroizolacyjnych oraz granulatów z PVC.

Tagi: chemia, farmacja, giełda, wiadomości, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz