Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Damian Słomski
|

Przejęcie Partnera. UOKiK przyjrzy się dokładniej planom Eurocashu

1
Podziel się:

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) skierował do drugiego etapu postępowanie w sprawie przejęcia przez Eurocash kontroli nad spółką Partner.

Eurocash chce przejąć kontrolę m.in. nad 26 sklepami "Lewiatana".
Eurocash chce przejąć kontrolę m.in. nad 26 sklepami "Lewiatana". (Jacek Frączyk)

Eurocash ciągle czeka na zielone światło od UOKiK. Do czasu przeprowadzenia głębszych analiz musi się wstrzymać z przejęciem spółki Partner. Do niej należy m.in. 26 sklepów z logiem "Lewiatan".

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) skierował do drugiego etapu postępowanie w sprawie przejęcia przez Eurocash kontroli nad spółką Partner - poinformowali urzędnicy. Uznali, że w tej sprawie konieczne jest przeprowadzenie bardziej szczegółowych badań rynku pod kątem ewentualnych naruszeń konkurencji.

UOKiK sprawą zajmuje się od końca czerwca. Musi sprawdzić, czy działalność poszczególnych sklepów należących do obu spółek pokrywa się ze sobą na lokalnych rynkach. Ponieważ pomiędzy uczestnikami przejęcia zachodzą również relacje dostawca-odbiorca, urząd sprawdzi zależności występujące na rynku hurtowym.

Zobacz także: "Handel to paliwo dla gospodarki"

Eurocash posiada sieć własnych sklepów m.in. Delikatesy Centrum, Eko, a także sklepy zrzeszone w sieciach partnerskich nadzorowanych przez spółkę oraz franczyzobiorców. Ponadto do grupy należy platforma internetowa Frisco oraz mobilna sieć sklepów ABC na kołach.

Przejmowana spółka Partner posiada z kolei 26 sklepów Lewiatan. Uczestnicy koncentracji działają również na rynku hurtowym. Eurocash sprzedaje hurtowo m.in. Partnerowi artykuły konsumpcyjne, wyroby tytoniowe i produkty impulsowe oraz napoje alkoholowe.

Po ewentualnym nabyciu pakietu udziałów w spółce, Eurocash planuje dalej rozwijać sklepy sieci Partner pod szyldem Lewiatana, umacniając ich pozycję rynkową, by "mogły konkurować z dyskontami i wielkimi sieciami". To by było nie do końca zgodne z wcześniej ogłaszaną strategią rozbudowy sieci Delikatesy Centrum, ale być może nie chce robić konkurencji Lewiatanowi.

Do 2023 roku zgodnie z wcześniejszymi planami miało być otwartych około 900 nowych sklepów Delikatesy Centrum, poprzez franczyzę, przejęcia supermarketów i otwarcia nowych punktów. Spółkę czeka jeszcze 1,5-2,0 mld zł inwestycji.

"Rozpoczęcie drugiego etapu postępowania nie przesądza o rodzaju decyzji, jaka w przyszłości zostanie wydana. Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów może wyrazić zgodę (bezwarunkową lub warunkową) na koncentrację albo zakazać jej przeprowadzenia" - czytamy w komunikacie UOKiK.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(1)
fdsfdsfsd
6 lat temu
Okupacja trwa w najlepsze