Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Fitch podniósł długoterminowy rating krajowy Gdańska do AAA(pol)

1
Podziel się:
Fitch podniósł długoterminowy rating krajowy Gdańska do AAA(pol)

Warszawa, 11.09.2017 (ISBnews) - Fitch Ratings podniósł krajowy rating długoterminowy Gdańska do AAA(pol) z AA+(pol). Jednocześnie agencja potwierdziła ratingi (IDR) miasta dla zadłużenia w walucie zagranicznej oraz krajowej na poziomie A-, podał Fitch. Perspektywa wszystkich ratingów jest stabilna.

"Podniesienie ratingu krajowego odzwierciedla opinię Fitch, że w średnim okresie marża operacyjna oraz wskaźniki zadłużenia Gdańska będą zbieżne z tymi u podmiotów z grupy porównawczej z ratingiem AAA(pol)" - czytamy w komunikacie.

Agencja podała, że potwierdzenie ratingów IDR odzwierciedla niezmieniony scenariusz bazowy Fitch dotyczący dobrych wyników operacyjnych miasta, jak również mocnych wskaźników obsługi oraz spłaty zadłużenia, które zdaniem Fitch będą utrzymane w średnim okresie.

Ratingi odzwierciedlają także dobre zarządzanie strategiczne i finansowe, które zapewnia miastu wysoką zdolność do finansowania inwestycji ze środków własnych, podano także.

"Rating IDR na poziomie A- odzwierciedla nasze oczekiwania, że Gdańsk w latach 2017-2020 utrzyma mocne wyniki operacyjne, z nadwyżką operacyjną około 300 mln zł (lub 12-13% dochodów operacyjnych), co będzie zbliżone do średniej z lat 2011-2016. Powyższa prognoza jest oparta na założeniu, że władze miasta będą w dalszym ciągu skutecznie kontrolowały wzrost wydatków operacyjnych, a dochody z podatków będą rosły, w związku ze spodziewanym wzrostem gospodarki Polski" - czytamy dalej.

Fitch spodziewa się, że w średnim okresie deficyt budżetowy Gdańska będzie wynosił średnio 5% dochodów ogółem w związku z realizacją projektów inwestycyjnych, głównie współfinansowanych w ramach perspektywy finansowej UE na lata 2014-2020.

"Prognozujemy, że inwestycje Gdańska w latach 2017-2020 mogą wynieść łącznie 2,4 mld zł lub średnio 20% wydatków budżetowych. Będzie to poniżej średniej z lat 2011-2016 wynoszącej 28%. Spodziewamy się, że około 50% wydatków majątkowych będzie finansowane z nadwyżki bieżącej Miasta oraz około 30% z dochodów majątkowych" - czytamy także w komunikacie.

Według Fitcha, zadłużenie bezpośrednie Gdańska wróci na ścieżkę wzrostu w 2018 roku w związku z realizacją inwestycji, ale nie przekroczy 50% dochodów bieżących w średnim okresie (wobec 36% na koniec 2016r.).

Fitch prognozuje, że w latach 2017-2020 wskaźniki obsługi i spłaty zadłużenia pozostaną dobre, pomimo prognozowanego wzrostu długu.

(ISBnews)

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(1)
Karol
7 lat temu
I dlatego PiS i tak wsadzi Adamowicza do paki. Rajtin-srajting. Liczy się i tak stosunek do katastrofy smoleńskiej i pomników Kaczyńskiego.