Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Fitch podniósł perspektywę Rzeszowa na pozytywną

0
Podziel się:
Fitch podniósł perspektywę Rzeszowa na pozytywną

Warszawa, 03.10.2016 (ISBnews) - Fitch Ratings podniósł perspektywę ratingów Rzeszowa na pozytywną ze stabilnej oraz potwierdził międzynarodowe długoterminowe ratingi dla zadłużenia w walucie zagranicznej i krajowej (IDR) na poziomie BBB oraz krajowy rating długoterminowy na poziomie AA-(pol), podała agencja.

"Zmiana perspektywy ratingów odzwierciedla scenariusz bazowy Fitch, że w średnim okresie Rzeszów nadal będzie poprawiał wyniki operacyjne. W latach 2016-2018 nadwyżka operacyjna będzie wynosiła ponad 10% dochodów bieżących, co wpłynie na poprawę wskaźnika zadłużenia nadwyżki bieżącej do około 8 lat, mimo oczekiwanego wzrostu zadłużenia od 2017 r. na skutek inwestycji" - czytamy w komunikacie.

W scenariuszu bazowym Fitch zakłada, że w latach 2016-2018 miasto będzie nadal poprawiało wyniki operacyjne.

"Oczekujemy, że nadwyżka operacyjna wzrośnie do około 100 mln zł, tj. powyżej średniej z lat 2012-2015 wynoszącej 56 mln zł. Powyższa prognoza jest oparta na założeniu, że zarządzanie finansowe w mieście pozostanie dobre oraz, że skuteczna polityka ograniczania wzrostu wydatków operacyjnych będzie kontynuowana. Będzie temu sprzyjać również dynamiczny wzrost dochodów z podatków w związku z prognozowanym wzrostem gospodarki lokalnej i rozwijającą się bazą podatkową w mieście" - czytamy w raporcie.

Prognozowane lepsze wyniki operacyjne w latach 2016-2018 przełożą się na poprawę wskaźnika długu do nadwyżki bieżącej do około 8 lat w porównaniu do średniej wynoszącej 12 lat w latach 2011-2015. Wskaźnik ten będzie znacznie niższy od ostatecznego terminu spłaty zadłużenia (do 24 lat), podano także.

"Ratingi mogą zostać podniesione, jeśli miasto trwale utrzyma dobre wyniki operacyjne, a jednocześnie zmniejszy się zapotrzebowanie miasta na finansowanie długiem, co wpłynie na poprawę wskaźnika długu do nadwyżki bieżącej poniżej 10 lat" - czytamy także.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)