Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
finanse
19.10.2015 12:13

Fitch potwierdził ratingi Rzeszowa BBB i A+(pol), perspektywa stabilna

Podziel się
Dodaj komentarz

Fitch Ratings potwierdził międzynarodowe długoterminowe ratingi Rzeszowa (IDR) dla zadłużenia w walucie zagranicznej oraz krajowej na poziomie BBB, oraz długoterminowy krajowy rating na poziomie A+(pol). Perspektywa ratingów jest stabilna, podała agencja.

"Potwierdzenie ratingów odzwierciedla niezmieniony scenariusz bazowy Fitch dotyczący zadowalających wyników operacyjnych oraz umiarkowanego poziomu zadłużenia miasta" - czytamy w komunikacie.

Fitch zakłada, że wyniki operacyjne miasta pozostaną stabilne w latach 2015-2017 z marżą operacyjną wynoszącą średnio 7%-8%. Jak zaznaczyła agencja, prognoza jest oparta na założeniu, że miasto będzie kontynuować skuteczną politykę kontrolowania wzrostu wydatków operacyjnych, a dochody z podatków będą rosły, w związku z prognozowanym wzrostem gospodarczym.

Fitch prognozuje, że w latach 2015-2017 wydatki majątkowe Rzeszowa mogą wynieść łącznie 1,3 mld zł, w związku przygotowaniami miasta do realizacji inwestycji w ramach perspektywy finansowej UE na lata 2014-2020.

Fitch zakłada także, że zadłużenie bezpośrednie Rzeszowa w latach 2015 - 2017, związku z wysokimi wydatkami majątkowymi może osiągnąć 80% dochodów bieżących (w 2014r. - 65% lub 532 mln zł). Jednakże, pomimo prognozowanego wzrostu zadłużenia, Fitch spodziewa się, że wskaźniki obsługi oraz spłaty zadłużenia pozostaną bezpieczne.

"Nadwyżka operacyjna będzie 1,1 - 1,5 razy wyższa od obsługi zadłużenia, szacowanej na około 55 mln zł rocznie" - podała agencja.

Zdaniem agencji, pomimo usytuowania w jednym z pięciu najsłabiej rozwiniętych województw w Polsce, dynamicznie rozwijająca się gospodarka lokalna w dalszym ciągu będzie wspierać rozwój bazy podatkowej Miasta, co powinno prowadzić do szybszego wzrostu dochodów podatkowych Rzeszowa niż w innych miastach grupy porównawczej.

(ISBnews)

Tagi: finanse, bankowość, giełda, wiadomości, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz