Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
GetBack w sporze z Trigon TFI. Rozwiązany szereg umów o zarządzanie

GetBack w sporze z Trigon TFI. Rozwiązany szereg umów o zarządzanie

GetBack ma kolejne problemy. Fot. Arkadiusz Ziołek/East News
GetBack ma kolejne problemy.

GetBack ma kolejne problemy. Jeden z partnerów wypowiedział windykatorowi dziewięć umów o zarządzanie wierzytelnościami. Władze GetBacku i Trigon TFI przerzucają się argumentami.

Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych Trigon w środę 18 lipca poinformowało GetBack o rozwiązaniu szeregu umów między nimi. Windykator pełnił rolę serwisera, zarządzającego portfelami wierzytelności w dziewięciu funduszach Trigon Profit.

O tym fakcie poinformował sam GetBack. Jego władze jednak odmawiają prawa natychmiastowego wypowiedzenia umów. Argumentują to trwającym procesem przeglądu transakcji sprzedaży/zakupu wierzytelności na rynku wtórnym.

Czytaj więcej: GetBack zwiększył dług o pół miliarda w miesiąc

Co więcej, w ocenie GetBacku, "nie można przyjąć stanowiska, że wyżej wymienione umowy zostały rozwiązane z przyczyn lezących po stronie GetBacku".

Błyskawicznie zareagowali przedstawiciele Trigon TFI, którzy podtrzymują swoje stanowisko, że rozwiązanie umów ze skutkiem natychmiastowym jest skuteczne.

UOKiK wziął się za Getback. Nieprawidłowości przy windykacji i sprzedaży obligacji


 

"Nie mamy wątpliwości, że rozwiązanie tych umów jest skuteczne i tak jak wskazaliśmy nastąpiło z przyczyn leżących wyłącznie po stronie GetBack. Oświadczenia o wypowiedzeniu wskazały GetBack na szereg naruszeń, które nie zostały przez GetBack usunięte mimo żądań ze strony Towarzystwa. W swoim działaniu kierujemy się najlepszym interesem i bezpieczeństwem naszych klientów "- czytamy w komentarzu Trigon TFI.

Trigon w komentarzu podkreśla, że przepisy ustawy o funduszach inwestycyjnych jasno wskazują na możliwość rozwiązania przez TFI ze skutkiem natychmiastowym tego typu umów, jeżeli leży to w interesie uczestników danego funduszu.

Czytaj więcej: Historia upadku GetBack. Były prezes spółki windykacyjnej grał ostro do końca

"Okoliczność, że GetBack miałby być w trakcie przeglądu transakcji (jak można rozumieć - dokonywanych przez GetBack jako serwisera funduszy) dotyczących sprzedaży/nabycia na rynku wtórnym portfeli wierzytelności, pozostaje całkowicie bez znaczenia dla skuteczności wypowiedzenia umów przez TFI" - czytamy dalej.

Według Trigon TFI, wskazane przez GetBack okoliczności stanowią wyłącznie sprawy wewnętrzne GetBack i w żaden sposób nie mogą ograniczać prawa TFI do rozwiązania umów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

umowy, wierzytelności, getback, trigon tfi
ISB
Czytaj także
Polecane galerie
Do sądu
2018-07-19 15:39
"przepisy ustawy o funduszach inwestycyjnych jasno wskazują na możliwość rozwiązania przez TFI ze skutkiem natychmiastowym tego typu umów, jeżeli leży to w interesie uczestników danego funduszu."

GetBack jest także klientem (najwięszym) tych funduszy, posiada największy udział % certyfikatów, więc Trigon twierdzi, że może rozwiązać umowę by chronić interesów uczestników danego funduszu lecz zapomina iż to GetBack jest także uczestnikiem, więc Trigon działa na jego szkodę - pomimo przyjęcia 50 mln zł z góry.
Michał
2018-07-19 14:00
Serwiser =\= zarządzający
Serwisowanie =\= zarządzanie