Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
finanse
11.04.2017 11:42

GetBack wyemituje obligacje do 60 mln zł w ramach pierwszej publicznej emisji 

Podziel się
Dodaj komentarz

Warszawa, 11.04.2017 (ISBnews) - GetBack rozpoczyna program publicznej emisji obligacji o łącznej wartości 300 mln zł i w ramach pierwszej serii emisji chce pozyskać do 60 mln zł. Zapisy potrwają od 18 do 27 kwietnia, przydział planowany jest na ok. 10 maja. Środki zostaną przeznaczone na dalszy rozwój spółki, poinformował prezes Konrad Kąkolewski.

"Dostaliśmy zgodę na emisję od KNF 9 marca. Pierwszą serię odpalamy na 60 mln zł. Jesteśmy nowi, więc oferujemy WIBOR 3M plus 4,40%. Zaczynamy więc nieco wyżej z oprocentowaniem, uznaliśmy, że tak będzie proklientowsko. Jesteśmy bardzo optymistycznie nastawieni co do sukcesu tej emisji. Dla nas ta emisja ma charakter nie tylko finansowy. Przyszedł czas, aby ta spółka zaistniała w świadomości publicznej. Chcemy podlegać ocenie rynku, komunikować się w bardziej sprawny sposób" - powiedział Kąkolewski podczas konferencji prasowej.

To standardowa emisja i początek tego, byśmy mogli przejść z emisji prywatnych i energię przełączyli na pozyskiwanie środków na rynku publicznym, dodał.

Rozpoczęcie zapisów na 3-letnie obligacje serii PP1 nastąpi 18 kwietnia, a zakończenie 27 kwietnia. Planowany przydział obligacji to 28 kwietnia. Przewidywany 1 dzień notowań na Catalyst to maj br.

Wartość nominalna oraz cena emisyjna jednej obligacji wynosi 100 zł. Obligacje są niezabezpieczone, a wypłata odsetek kwartalna.

"Środki pozyskane z emisji GetBack zamierza przeznaczyć na zakup portfeli wierzytelności poprzez nabycie lub objęcie certyfikatów inwestycyjnych w FIZ-ach, których portfelami inwestycyjnymi obejmującymi wierzytelności zarządza GetBack, posiadających portfele wierzytelności lub prawo do świadczeń z wierzytelności" - podała spółka w komunikacie.

"Należy spodziewać się, że swój biznes będziemy koncentrowali w Polsce. Mamy operacje w Rumunii - dziś jesteśmy tam głównym kupującym wierzytelności telekomów. Patrzymy stale na inne możliwości. Nie należy spodziewać się wzrostu dla wzrostu. To musi być rentowne" - powiedział Kąkolewski.

Prezes poinformował, że w tym roku nakłady inwestycyjne na zakup portfeli wierzytelności sięgną 1 mld zł.

"Wydawaliśmy na zakup portfeli 922 mln zł w 2015 roku i 911 mln zł w 2016 roku. W tym roku należy się spodziewać, że nie będzie mniej. Można spodziewać się 1 mld zł. Nie mamy agresywnych planów rozwoju. Jesteśmy też na dobrej drodze, by zwiększyć odzyski z portfeli" - powiedział Kąkolewski.

Dodał, że GetBack widzi wiele aktywów do zagospodarowania w Polsce w najbliższych latach. "Możemy wydać w Polsce 5 mld zł w ciągu 2-3 lat. Będzie na pewno na co" - zapewnił Kąkolewski.

Celem biznesowym GetBack jest stać się główną firmą w regionie Europy Środkowo-Wschodniej.

Jak poinformował prezes, spółka chce zejść ze wskaźnikiem zadłużenia do EBITDA poniżej 2x.

GetBack działa w Polsce oraz na rynku rumuńskim. Spółka zarządza portfelami wierzytelności ulokowanych w 5 własnych funduszach oraz w 16 zewnętrznych funduszach sekurytyzacyjnych reprezentowanych przez 5 TFI. Wartość wierzytelności pod zarządzaniem GetBack wyniosła 19 mld zł na koniec 2016 r., a wysokość odzyskanych spłat sięgnęła 713 mln zł.

Zadłużenie netto do EBITDA wyniosło 3,3x na koniec ub. roku. Zysk netto wyniósł 200,3 mln zł, przy przychodach 422,7 mln zł, a ROE wyniosło 52% na koniec 2016 r.

W czerwcu 2016 r. 100% akcji GetBack zostało nabyte przez konsorcjum funduszy private equity z Abris Capital Partners na czele, który jest wiodącym akcjonariuszem DNLD Sp. z o.o., posiadającym wszystkie akcje GetBack.

Tagi: finanse, bankowość, giełda, wiadomości, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz