Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

Indeks PiS. Trzy lata rządów, niektóre spółki Skarbu Państwa rosną jak na drożdżach

809
Podziel się:

Inwestorzy, wbrew narzekaniom, ufają spółkom Skarbu Państwa. Ich wartość na giełdzie przez trzy lata rządów PiS wzrosła w sumie o 75 mld zł. W ostatnich latach kadencji poprzedników z PO bilans był ujemny.

Premier Mateusz Morawiecki na warszawskiej giełdzie.
Premier Mateusz Morawiecki na warszawskiej giełdzie. (Andrzej Hulimka/REPORTER/East News)

Trzy lata rządów PiS. W tym tygodniu prace podsumowują poszczególne ministerstwa. Z dotychczasowych wystąpień wyłania się niemal idealny obraz kraju, zarówno od strony prawnej, społecznej, jak i gospodarczej. Zupełnie inaczej na dokonania rządu PiS patrzy opozycja, która punktuje wszystko, co się da.

Ale na pewno braku obiektywizmu nie można zarzucić inwestorom, których pieniądze zależą m.in. od kondycji największych polskich spółek z udziałem Skarbu Państwa (notowanych na giełdzie).

Porównując ich wartość rynkową teraz i trzy lata temu, okazuje się, że wzrosła ona łącznie o blisko 40 proc. W listopadzie 2015 inwestorzy wyceniali piętnaście spółek Skarbu Państwa na 183 mld zł. Teraz ich kapitalizację można szacować na 258 mld zł.

Zobacz także: Kaczyński: naprawa Polski wymaga więcej niż jednej kadencji

To pokazuje, że ogółem biznes, mimo wielu narzekań, pozytywnie postrzega zmiany, jakie zaszły w ostatnich latach w państwowych spółkach. Choć oczywiście jest to uogólnienie i w stosunku do poszczególnych spółek wygląda to bardzo różnie.

Wygrani i przegrani

Gigantyczny progres przez trzy lata zanotowała Jastrzębska Spółka Węglowa. Jej akcje na giełdzie zyskały prawie 500 proc. Wartość JSW wzrosła z 1,4 do 8,3 mld zł. W międzyczasie doszło w firmie do poważnej restrukturyzacji, ale też wpływ na jej wyniki miały czynniki niezależne od rządu, m.in. znacząco wyższe ceny węgla na świecie.

Rządy PiS mają bardzo pozytywne przełożenie na spółki paliwowe. Lotos potroił wartość swojego biznesu. Kapitalizację prawie podwoił PKN Orlen. Razem ich wartość rynkowa wzrosła z 31 do 62 mld zł. Motorem wzrostu był m.in. pakiet paliwowy, a więc nowe przepisy ograniczające szarą strefę na rynku.

Kilkadziesiąt procent urosły biznesy PKO BP, KGHM, PZU i PGNiG. Tym samym od 38 do 59 proc. można było zarobić, stawiając pieniądze na ich akcje.

3 lata rządów PiS a wartość rynkowa spółek skarbu państwa (w mld zł)
spółka procentowa zmiana wartości wzrost/spadek wartości obecna wartość
JSW +491% +6,90 8,31
Lotos +207% +10,55 15,64
PKN Orlen +80% +20,70 46,58
PKO BP +59% +19,03 51,29
KGHM +48% +5,85 18,04
PZU +47% +11,87 37,14
PGNiG +38% +10,80 39,23
GPW +13% +0,18 1,55
Enea 0% 0,00 4,87
PGE -8% -1,88 21,63
Tauron -10% -0,45 4,07
Energa -11% -0,49 4
PKP Cargo -29% -0,82 2
PHN -40% -0,28 0,42
Grupa Azoty -68% -7,08 3,33
SUMA: * +74,89* * 258,1*

Saldo jest na korzyść rządu, ale oczywiście zarządy nie wszystkich spółek i ich akcjonariusze mają tyle samo powodów do zadowolenia. Na piętnaście państwowych firm notowanych na giełdzie sześć na pewno nie zaliczy ostatnich trzech lat do udanych, bo są pod kreską.

Inwestorzy jednoznacznie negatywnie oceniają działalność Krzysztofa Tchórzewskiego i jego ministerstwo energii. Żadna z czterech największych grup energetycznych w trzy lata nie urosła. Enea jest mniej więcej w tym samym miejscu, natomiast PGE, Tauron i Energa są wyceniane około 10 proc. niżej. Przekłada się to łącznie na straty rzędu 3 mld zł.

Energetyka już na początku rządów PiS stanowiła narzędzie pomocy dla pogrążonego w głębokim kryzysie górnictwa. Korzyści z przejmowanych kopalni nie pokrywają niestety kosztów, jakie energetyczne spółki musiały ponieść. Do tego doszły duże inwestycje, które ograniczyły niemal do zera możliwość wypłaty dywidendy. Perspektywy energetyki opartej ciągle na węglu wobec zmian klimatycznych i związanych z tym restrykcji też nie wyglądają w tym momencie najlepiej.

Mocno pod kreską jest też PKP Cargo i Polski Holding Nieruchomości. Największy cios przyjęła jednak Grupa Azoty. Chemiczny gigant jest w tej chwili wyceniany zaledwie na 3,3 mld zł, podczas gdy jeszcze pod koniec 2015 roku kapitalizacja przekraczała 10 mld zł. To oznacza spadek o prawie 70 proc. i takie same straty dla inwestorów, wśród których głównym jest Skarb Państwa.

PiS na plusie. Za PO bilans był ujemny

Wartość spółek wzrosła w trzy lata o 75 mld zł. To nie tylko czysta statystyka. Przekłada się to na wymierne korzyści dla kasy państwa. W końcu to Skarb Państwa jest ich głównym udziałowcem, a co za tym idzie, jego udziały są blisko 40 proc. więcej warte.

Biorąc pod uwagę, że do państwa należy od 30 do 70 proc. wszystkich akcji w poszczególnych spółkach, okazuje się, że na koncie maklerskim przybyło około 30 mld zł. Wartość portfela akcji Skarbu Państwa wzrosła bowiem z 78 do 108 mld zł.

Być może jeszcze większym sukcesem dla PiS jest porównanie trzech pierwszych lat rządów z ostatnimi trzema latami kadencji PO. W takim zestawieniu obecna opozycja wygląda blado. Co więcej, łączna kapitalizacja państwowych spółek nie tylko nie wzrosła, ale i spadła wtedy o nieco ponad 13 mld zł.

Największym przegranym lat 2012-2015 był KGHM. Wartość jego biznesu w oczach inwestorów spadła z 28 do 12 mld zł. Po około 8 mld zł na minusie był PKO BP i JSW. Około 5 mld zł pod kreską był PGE.

Co ciekawe, drugim największym beneficjentem po Orlenie okazała się wtedy Grupa Azoty (+7,5 mld zł), której akcje za PiS dołują.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(809)
ad
3 lata temu
kłamstwo, wszystkie zanotowały spadek, ciężkie chwile, dni, miesiące i lata.
Bodzio
3 lata temu
Szkoda że wyznawcy PIS nie korzystają z własnego rozumu zapewne go nie posiadają Kurski rzekł że ciemny lud wszystko kupi i kupuje
konkretny
4 lata temu
POwcy dyskutują z faktami jak zwykle, bo są dla nich druzgocące, bo pokazują, że POwcy nie znają się na niczym poza okradaniem Polski i Polaków
olo
4 lata temu
koniunktura gospodarcza się skończy i będzie płacz.... cała prawda o pisowskich cudotwórcach.... he he he
inwestor
4 lata temu
Państwowe spółki? Oj, dmucha się balonik, dmucha. JSW powinna sprzedać pięciokrotną wartość węgla, niż wcześniej. Gdzie, kiedy? Starzy wyjadaczy sprzedadzą w odpowiednim momencie, a reszta... no cóż jeden wygrywa, drugi... . Taka jest giełda.
...
Następna strona