Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
giełda
07.09.2018 11:20

Giełdowy Indeks Produkcji GIP60 wzrósł o 3,16% m/m do 983,56 pkt w sierpniu

Giełdowy Indeks Produkcji (GIP) wzrósł o 3,16% m/m do 983,56 punktów w sierpniu br., podała firma DSR.

Podziel się
Dodaj komentarz

"Wakacyjne miesiące przyniosły polskim producentom chwilę wytchnienia i po 2.85% wzroście w lipcu, indeks GIP60 dołożył kolejne 3.16%, co było jednym z najlepszych wyników na GPW w tym miesiącu. Indeks dwudziestu największych spółek WIG20 zyskał w tym czasie symboliczne 1.6%, a mniejsze spółki poradziły sobie jeszcze słabiej - mWIG40 spadł o -2.6% m/m, a sWIG80 o -3.7% m/m" - czytamy w komunikacie.

Oprócz największych spółek z GPW i polskich producentów, sierpień za udany mogą uznać również spółki z branży mediów (WIG-MEDIA +6,9% m/m), producenci paliw (WIG-PALIWA +6.1% m/m) i spółki farmaceutyczne (WIG-LEKI +5.4% m/m). Zgoła odmienne nastroje w tym czasie panowały w spółkach z branży energetycznej (WIG-ENERGIA -8.2% m/m) i chemicznej (WIG-CHEMIA -6.3% m/m), również górnicy i budowlańcy nie zaliczą tego miesiąca do udanych (WIG-GÓRNICTWO -5.0% m/m, a WIG-BUDOW -3.8% m/m), wskazała firma.

Według DSR, słaba pierwsza połowa tego roku doprowadziła do tego, że GIP60 zanurkował poniżej wartości bazowej 1000 punktów wyznaczonej w okresie prezentacji Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju (SOR). Jednym z działań pozwalających uniknąć licznych pułapek rozwojowych, które zagrażają naszej gospodarce, miała być reindustrializacja polegająca m.in. na silnym wsparciu dla strategicznych działów polskiego przemysłu. Niestety, ponad trzydzieści miesięcy po ogłoszeniu SOR wartość 60 największych polskich producentów notowanych na WGPW jest niższa niż przed jej ogłoszeniem.

"Duża część spadku wartości GIP60 przypada na rok bieżący, który jest wyjątkowo nieprzyjazny dla rynków wschodzących czym można tłumaczyć przynajmniej cześć spadków wycen polskich producentów " - skomentował Maciej Zaręba z firmy DSR, cytowany w komunikacie.

Sierpniowy ranking GIP60 wygrała spółka Kopex, która ze wzrostem na poziomie 82.8% m/m ustanowiła najwyższa miesięczną stopę zwrotu w historii badań GIP60. Miejsce drugie dla spółki Polska Grupa Odlewnicza za miesięczny wzrost wartości na poziomie 38.9%. Najniższy stopień podium dla Zakłady Magnetyzowe Ropczyce za miesięczny wzrost o 27.8%.

PKB Polski za drugi kwartał podtrzymał wysokie tempo wzrostu na poziomie 5,1% r/r, co było najlepszym wynikiem w całej Unii Europejskiej. Jednak struktura tego wzrostu nie jest już tak optymistyczna. Najwyższy wpływ na realny wzrost PKB tradycyjnie miało spożycie w sektorze gospodarstw domowych, które odpowiadało za wzrost PKB 2.9%. Po raz kolejny zawiodły inwestycje, które wzrosły w II kwartale jedynie o 4.5% r/r, co stanowi nieco ponad połowę wzrostu zanotowanego w pierwszym kwartale. Jak obliczyli analitycy mBanku gdyby nie przedwyborcze inwestycje samorządowe (wzrost o blisko 90%) to wzrost inwestycji w drugim kwartale tego roku byłby niemal zerowy. Sumarycznie nakłady brutto na środki trwałe dołożyły do dynamiki PKB w drugim kwartale 0.7%, podano także.

"Mieszane nastroje w sektorze przemysłowym i wzrost gospodarczy oparty na konsumpcji mogą negatywnie odbić się na wycenie polskich producentów. Jednak obecnie kursy akcji spółek produkcyjnych odrabiają straty z pierwszej połowy roku i miejmy nadzieję, że to początek dłuższego trendu wzrostowego a nie tylko korekta tegorocznych spadków" - podsumował Zaręba

Tagi: giełda, wiadomości, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz