Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Grupa Lotos ma dofinansowanie do projektu instalacji wodorowej (sprostowanie)

0
Podziel się

W pierwszym akapicie wczorajszej depeszy napisaliśmy, że Grupa Lotos podpisała umowę ws. finansowania projektu "Pure H2" - tymczasem wczoraj odbyła się prezentacja projektu, a podpisanie umowy nastąpiło dziś.

Grupa Lotos ma dofinansowanie do projektu instalacji wodorowej (sprostowanie)
bErrFvvp

Poniżej zaktualizowana wersja depeszy:

Grupa Lotos podpisała dziś umowę na finansowanie projektu "Pure H2" o wartości 10 mln euro w ramach instrumentu "Łącząc Europę" (Connecting Europe Facility - CEF), podała spółka. W ramach projektu powstanie instalacja do oczyszczania i dystrybucji wodoru i dwa punkty tankowania wodoru.

"Pierwszy raz wodór będzie można zatankować w bezpośrednim sąsiedztwie gdańskiej rafinerii oraz na warszawskiej stacji paliw sieci Lotos przy ul. Łopuszańskiej" - czytamy w komunikacie.

bErrFvvr

Zanim pojawią się punkty tankowania wodoru, na terenie rafinerii w Gdańsku powstanie instalacja do jego oczyszczania oraz stacją sprzedaży i dystrybucji tego paliwa. Do zasilania ogniw wodorowych napędzających silnik elektryczny potrzebny jest wodór o bardzo wysokiej czystości (99,999%). Taki rodzaj czystego paliwa zapewni daleki zasięg pojazdu (450 km) bez konieczności dodatkowego tankowania wodoru na trasie pomiędzy stolicą Polski a rafinerią w Gdańsku oraz ograniczy koszty inwestowania w dodatkową infrastrukturę sieci elektroenergetycznych.

"Grupa Lotos w ramach swojej strategii do roku 2022 wskazała, jako jeden z priorytetów, rozwój projektów dotyczących paliw alternatywnych. Jest to działalność innowacyjna, z której istotne przychody mogą pojawić się w przyszłości" - powiedział prezes Mateusz A. Bonca, cytowany w komunikacie.

"Wodór niesie ze sobą istotny potencjał ograniczenia emisji CO2 w transporcie, zwłaszcza, że technologia ta będzie rozwijana w pierwszej kolejności w oparciu o transport publiczny. Grupa Lotos realizuje inwestycje infrastrukturalne, pozwalające na szersze zastosowanie paliw alternatywnych. Spółka współpracuje też z samorządami. W tym roku podpisano z Gdynią oraz Wejherowem listy intencyjne w sprawie dostaw wodoru do napędu autobusów miejskich" - dodał wiceprezes Patryk Demski.

Rafineria w Gdańsku produkuje obecnie około 13 t wodoru na godzinę, a po zakończeniu budowy Projektu EFRA będzie to ponad 16,5 t/h. Przeciętny pojazd osobowy zużywa 1 kg wodoru na 100 km. Natomiast autobus wodorowy zużywa w ciągu roku taką ilość wodoru jaką instalacje Grupy Lotos produkują w ciągu godziny. Oczyszczony wodór może być wykorzystywany nie tylko w transporcie drogowym, ale także przemyśle informatycznym, medycynie, czy przemyśle spożywczym.

bErrFvvx

Grupa Lotos jest zintegrowanym pionowo koncernem naftowym, który zajmuje się poszukiwaniem i wydobyciem ropy naftowej, jej przerobem oraz sprzedażą hurtową i detaliczną wysokiej jakości produktów naftowych. Skonsolidowane przychody ze sprzedaży Grupy Lotos wyniosły 24,18 mld zł w 2017 roku.

bErrFvvS
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)