Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

GUS będzie współpracować z MF i NBP nad wyjaśnieniem danych o eksporcie

0
Podziel się
GUS będzie współpracować z MF i NBP nad wyjaśnieniem danych o eksporcie
bDnLoBSd

Główny Urząd Statystyczny (GUS) będzie współpracować z Ministerstwem Finansów i z Narodowym Bankiem Polskim (NBP), by wyjaśnić kwestię danych o eksporcie, zapowiedział prezes GUS Dominik Rozkrut.

"Podjęliśmy współpracę w NBP i MF, żeby wyjaśnić tę sytuację. Skala tych przestępstw się nasiliła w ostatnich latach. Będziemy wspólnie pracować, by wyjaśnić skalę różnic nominalnych, nie możemy pozostawić tego bez echa" - powiedział Rozkrut podczas konferencji prasowej.

Kilka dni temu wicepremier, minister finansów i rozwoju Mateusz Morawiecki mówił, że dane o eksporcie mogły być w ostatnich latach zawyżane nawet o 30 mld zł rocznie i dlatego wskazana jest rewizja wzrostu PKB za 2014 i 2015 r.

bDnLoBSf

W październiku 2016 r. GUS podał, że wzrost gospodarczy w Polsce (niewyrównany sezonowo) wyniósł 3,9% w 2015 r. wobec 3,3% w poprzednim roku. Oznacza to wzrost wyniku za 2015 r. o 0,3 pkt proc. w stosunku do wcześniejszych szacunkowych danych i utrzymanie wyniku za 2014 r. bez zmian.

Jak tłumaczyli wówczas przedstawiciele Urzędu, na podniesienie danych o wzroście PKB za 2015 r. o 0,3 pkt proc. wobec wcześniejszych szacunków do 3,9% r/r wpłynęło m.in. zmienione saldo handlu zagranicznego, które zostało zrewidowane w górę.

bDnLoBSG
forex
giełda
wiadomości
Źródło:
KOMENTARZE
(0)