Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Inwestycje KGHM. Dziś otwarcie kopalni miedzi w Chile

0
Podziel się:

To największa polska inwestycja zagraniczna

Inwestycje KGHM. Dziś otwarcie kopalni miedzi w Chile
(materiały prasowe)

Dziura w ziemi długa prawie na trzy kilometry, a zarazem największa polska inwestycja zagraniczna. KGHM dziś wieczorem ( 17:00 czasu polskiego) w Chile otwiera uroczyście gigantyczną kopalnie miedzi. To efekt zakupu przez polski koncern przed trzema laty za ponad 9 miliardów złotych kanadyjskiej firmy górniczej Quadra.

Kopalnia położona jest 1,7 tysiąca metrów nad poziomem morza na pustyni Atakama, gdzie od ponad stu lat nie spadła ani jedna kropla deszczu. By dokopać się do złoża, trzeba było zdjąć 192 miliony ton piachu i skał.

W dół górnicy docelowo zjadą do 900 metrów. Władze koncernu przekonują, że inwestowanie 13 tysięcy kilometrów od Polski ma sens ekonomiczny. Średni koszt produkcji tony miedzi w chilijskiej kopalni wyniesie 2,5 tysiąca dolarów. Dla porównania w Polsce jest to około 4,2 tysiąca dolarów. Jednak koszty inwestycji wzrosły. Początkowo zakładano, że budowa kopalni pochłonie niemal trzy miliardy dolarów, ostatecznie wyniosły one o ponad miliard więcej.

KGHM planuje eksploatować złoże przez 23 lata i rocznie produkować średnio ponad 220 tysięcy ton miedzi i 60 tysięcy uncji złota.

Wiceszef Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową Bogdan Wyżnikiewicz przyznaje, że kilka lat temu część polskich polityków była zdziwiona , że tyle pieniędzy KGHM wydaje na zagraniczną inwestycję. Zdaniem eksperta jeśli Polska chce mieć globalne firmy to nie ma innego wyjścia.

- _ W gospodarce tak jest, że żeby zarobić jakieś pieniądze, najpierw trzeba jakieś pieniądze wyłożyć. I to jest klasyczny przykład bardzo ostrożnej inwestycji jeśli chodzi o ryzyko polityczny i gospodarcze. Tutaj nie ma zagrożenia jakąś zmianą rządu, a podejście inwestorów zagranicznych jest pozytywne _ - tłumaczy Wyżnikiewicz.

W inauguracji ma wziąć udział prezydent kraju Michelle Bachelet. Ekspert zwraca uwagę, że dotychczas dla KGHM - u największym problemem były coraz wyższe koszty wydobycia miedzi w Polsce. Jego zdaniem, jest to szczególnie groźne w okresach gdy na światowych giełdach surowiec tanieje.

- _ Myślę, że nawet w jakichś gorszych okresach ogólne finanse firmy mogą być ratowane przez inwestycję zagraniczną. A pamiętajmy o tym, że perspektywy są bardzo dobre. Okazuje się, że pokłady złóż mogą być bogatsze niż początkowo przypuszczano _- wyjaśnia ekspert.

KGHM to największy producent miedzi w Europie i największy producent srebra na świecie. Firma zatrudnia 18 tysięcy osób i produkuje rocznie 560 tysięcy ton miedzi.

Czytaj więcej w Money.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)