Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Jest porozumienie między UKE a TPSA

0
Podziel się:

Urząd Komunikacji Elektronicznej oraz Telekomunikacja Polska planują w poniedziałek, 19 października przekazać gotowy tekst porozumienia operatorom oraz radzie nadzorczej telekomu, aby mogła go zaakceptować.

Jest porozumienie między UKE a TPSA
(www.uke.gov.pl)

Urząd Komunikacji Elektronicznej oraz Telekomunikacja Polska planują w poniedziałek, 19 października przekazać gotowy tekst porozumienia operatorom oraz radzie nadzorczej telekomu, aby mogła go zaakceptować podczas posiedzenia we wtorek, 20 października - poinformowała PAP Anna Streżyńska, prezes UKE.

Dodała, że podpisanie porozumienia, które zawiera m.in. inwestycje TP w 1,2 mln linii zapewniających szybki dostęp do internetu, jest planowane na 21-22 października.

_ Prace nad porozumieniem są na dobrej drodze. W poniedziałek chcielibyśmy przekazać gotowy tekst porozumienia operatorom oraz radzie nadzorczej Telekomunikacji Polskiej. We wtorek na posiedzeniu rada nadzorcza może go przyjąć w drodze uchwały. Wówczas w środę lub w czwartek moglibyśmy podpisać porozumienie _ - powiedziała Streżyńska.

Prezes UKE wyjaśniła, że porozumienie składa się z dokumentu głównego oraz 11 załączników.

_ Znajdują się tam m.in zobowiązania inwestycyjne TP, zasady równoprawności dostępu, wyodrębnienia jednostki hurtowej TP, wzór porozumienia z operatorami. Ze strony UKE jest zgoda na stabilizację stawek hurtowych _ - powiedziała Streżyńska.

Dodała, że porozumienie zawiera też terminarz poszczególnych działań.

W ramach zobowiązań inwestycyjnych TP ma powstać 1 mln linii umożliwiających dostęp do internetu o prędkości 6 MG oraz 200 tys. linii poniżej 6 MG. Połowę będą stanowić zupełnie nowe linie, połowę unowocześnione.

Prezes Telekomunikacji Maciej Witucki zapowiadał wcześniej, że telekom może zainwestować dodatkowo do 3 mld zł w budowę infrastruktury telekomunikacyjnej w zamian za trzyletnią stabilizację stawek hurtowych LLU, WLR i BSA.

Zawarcie porozumienia ma zakończyć problemy we współpracy operatorów alternatywnych z Telekomunikacją Polską, a perspektywa stabilnych stawek hurtowych ma skłonić telekom do zwiększenia inwestycji w infrastrukturę telekomunikacyjną.

Streżyńska zaznaczyła w środę, że choć wzór porozumienia będzie znajdował się w dokumencie uzgodnionym z UKE, to każdy operator będzie go podpisywać z TP oddzielnie.

W grudniu 2008 roku prezes UKE wszczęła postępowania w sprawie podziału TP na część hurtową i detaliczną, zarzucając telekomowi m.in. dyskryminację operatorów alternatywnych i przepływ informacji pomiędzy spółkami Grupy TP.

W marcu tego roku Telekomunikacja Polska przedstawiła pakiet propozycji tzw. _ Kartę Równoważności _, która miała przynieść efekty podobne do podziału. Potem odbyły się spotkania robocze z przedstawicielami UKE i operatorów alternatywnych, podczas których dyskutowano nad założeniami tego dokumentu.

Prezes UKE 11 sierpnia po spotkaniu TP z operatorami zawiesiła prace nad podziałem telekomu na część hurtową i detaliczną.

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)