Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
JSW chce zwiększyć produkcję węgla koksowego. Rusza z inwestycjami

JSW chce zwiększyć produkcję węgla koksowego. Rusza z inwestycjami

Fot. JSW/Dawid Lach

W zakładach przeróbczych kopalń Jastrzębskiej Spółki Węglowej ruszają pierwsze inwestycje. W perspektywie najbliższych lat udział węgla koksowego w całkowitej produkcji w kopalniach JSW ma osiągnąć poziom 85 proc.

W zakładach przeróbczych kopalń JSW ruszają pierwsze inwestycje, dzięki którym Jastrzębska Spółka Węglowa będzie produkowała więcej węgla koksowego wysokiej jakości. Takie są założenia programu restrukturyzacji, jak i opracowywanej aktualnie strategii na lata 2018-2030.

"W najbliższych kilku latach produkcja węgla koksowego w kopalniach JSW ma osiągnąć poziom 85 proc. ogólnej produkcji. Aby tego dokonać, spółka musi sporo zainwestować, przede wszystkim w zakłady przeróbcze w kopalni Budryk i w obu ruchach kopalni Knurów - Szczygłowice" - czytamy w komunikacie spółki.

Łącznie w obu Ruchach kopalni Knurów-Szczygłowice przeprowadzonych zostanie szereg inwestycji modernizacyjnych nakierowanych głównie na zagwarantowanie wzrostu udziału węgla koksowego w produkcji kopalni i zwiększenie wydajności węzłów technologicznych.

Inwestycja w kopalni Knurów-Szczygłowice jest kompleksowym projektem realizowanym w kilku zadaniach. Obecnie kopalnia produkuje około 55 proc. węgla koksowego. Po zakończeniu inwestycji węgiel koksowy ma stanowić około 80 proc. całej produkcji. Realizację przedsięwzięcia przewiduje się na lata 2016-2018. Pierwsze efekty inwestycji mają nastąpić w 2019 roku. Właśnie w tym roku kopalnia ma rozpocząć produkcję węgla koksowego typu hard oraz zanotować wzrost produkcji do 4 mln ton rocznie.

Kopalnia Budryk jest obecnie głównie producentem węgla do celów energetycznych, którego odbiorcami są elektrownie i elektrociepłownie zawodowe, ale produkuje też węgiel koksowy. Aby zwiększyć znacznie udział dobrych jakościowo węgli koksowych, od kilku lat prowadzone są tam prace. Celem inwestycji jest udostępnienie i zagospodarowania około 167 milionów ton węgla koksowego.

"Inwestycja pod nazwą 'Budowa poziomu 1290 w KWK Budryk' idzie w kilku kierunkach. Obejmuje pogłębienie jednego z szybów oraz budowę szeregu wyrobisk górniczych, budowę niezależnego systemu transportowego dla węgla koksowego oraz rozbudowę zakładu przeróbki mechanicznej węgla. Efektem tych inwestycji będzie wzrost produkcji węgla koksowego z 35 do 59 proc. Rozpoczęcie produkcji węgla typu 35 w kopalni Budryk planowane jest w 2019 roku" - informuje JSW.

Grupa JSW to największy producent wysokiej jakości węgla koksowego typu 35 (hard) i znaczący producent koksu w Unii Europejskiej. Spółka jest notowana na warszawskiej giełdzie od 2011 roku.

inwestycje, produkcja, kopalnie, jsw, węgiel koksowy
ISB
Czytaj także
Polecane galerie
Sławek
2017-04-22 08:42
Niech działacze wezmą się do roboty, a nie za darmo brać kasę