KGHM miał stratę. Ale i tak wypłaci dywidendę

Posiadacze akcji dostaną po 1,5 złotego na akcję z zysku z lat ubiegłych.

Obraz
Źródło zdjęć: © MARCIN RUTKIEWICZ/REPORTER

Akcjonariusze KGHM Polska Miedź zdecydowali o przeznaczeniu 300 mln zł z zysków z lat ubiegłych na dywidendę, co daje wypłatę 1,5 zł na akcję.

Za uchwałą oddano 96 200 098 głosów, przeciw 1 024 i jeden głos wstrzymujący się. Dzień dywidendy ustalono na 15 lipca. Dywidenda będzie wypłacona w dwóch ratach: 18 sierpnia 150 mln zł (0,75 zł na akcję) i 17 listopada 150 mln zł (0,75 zł na akcję).

W kwietniu ubiegłego roku akcjonariusze KGHM zdecydowali na walnym zgromadzeniu o przeznaczeniu 800 mln zł z zysku za 2014 rok na dywidendę, co oznaczało wypłatę w wysokości 4 zł na akcję (łącznie w dwóch ratach).

Kurs akcji KGHM w ciągu ostatnich trzech miesięcy

W 2015 roku KGHM odnotował 5 012 mln zł skonsolidowanej straty netto wobec 2 450 mln zł zysku rok wcześniej. W ujęciu jednostkowym strata netto w 2015 r. wyniosła 2 788 mln zł wobec 2 414 mln zł zysku rok wcześniej.

KGHM jest największym producentem srebra i ósmym procentem miedzi na świecie, posiadającym dostęp do 4. pod względem wielkości zasobów miedzi. Spółka posiada szerokie portfolio projektów eksploracyjnych, rozwojowych i produkcyjnych w Polsce, Niemczech, Kanadzie, Chile i USA.

Wybrane dla Ciebie