Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Kredyt Inkaso: Nowa cena w wezwaniu Waterland to duży upside dla akcjonariuszy

0
Podziel się:
Kredyt Inkaso: Nowa cena w wezwaniu Waterland to duży upside dla akcjonariuszy
bEKkYEgl

Podwyższenie ceny w wezwaniu Waterland Private Equity na akcje Kredyt Inkaso (KI) do 25 zł stwarza jeszcze większe szanse jego powodzenia. Waterland jest lepszym inwestorem dla spółki niż Best, ponieważ ma pieniądze i popiera wizję rozwoju spółki, podczas gdy Best chciał wykorzystać KI jako platformę do dalszego lewarowania, poinformował prezes Kredyt Inkaso Paweł Szewczyk.

"Cieszymy się, że Waterland zdecydował się podwyższyć cenę do 25 zł za akcję, bo to stwarza jeszcze większe szanse powodzenia wezwania. Zakładam, że podwyższenie ceny to reakcja na sygnały z otoczenia akcjonariuszy, że cena 22 zł nie do końca zaspokaja ich apetyty. Warto jednak podkreślić, że jako zarząd już poprzednią cenę uznaliśmy za odzwierciedlającą wartość godziwą. Cena wyższa o blisko 14% to spory upside dla akcjonariuszy" - powiedział Szewczyk podczas czatu inwestorskiego zorganizowanego przez ISBnews.

W jego ocenie, Waterland jest lepszym inwestorem dlatego, że ma pieniądze na rozwój działalności Kredyt Inkaso.

bEKkYEgn

"Pamiętajmy, zarządza 4 mld euro, podczas gdy Best ma wysokie zadłużenie i chciał traktować Kredyt Inkaso jako platformę do dalszego lewarowania, gdzie liczyły się jedynie portfele wierzytelności, a nie cała organizacja. Po drugie, Waterland popiera wizję zarządu w zakresie rozwoju Kredyt Inkaso w regionie CEE, natomiast Best proponował rozwój w Argentynie i Brazylii... To nie wymaga chyba dalszego komentarza" - wskazał prezes KI.

Dodał, że wierzy w powodzenie wezwania, gdyż "tylko wtedy, gdy uda się skonsolidować min. 60% akcji można mówić o realnej alternatywie dla poczynań spółki Best w akcjonariacie".

"Waterland traktujemy jako poważnego inwestora, który zarządza aktywami o wartości 4 mld euro. Jest to inwestor, który rozumie naszą strategię rozwoju organizacji i gotowy jest ją wspierać. Warunkiem wejścia funduszu do akcjonariatu spółki jest opcja współpracy z obecnym managementem" - zaznaczył Szewczyk.

Podkreślił jednocześnie, że samo wezwanie "nic nie zmienia w działalności operacyjnej". "Większy wpływ na tę działalność mają nieustanne ataki Besta, także poprzez swoich przedstawicieli w radzie nadzorczej Kredyt Inkaso. Strategiczne decyzje będą podejmowane po ogłoszeniu wyników wezwania, co ma nastąpić na początku września, zatem już za niecałe trzy tygodnie" - zapowiedział prezes KI.

bEKkYEgt

Podkreślił również, że każdy akcjonariusz musi sam podjąć decyzję, czy odpowie na wezwanie do sprzedaży akcji.

"Trzeba natomiast pamiętać, że obecnie wezwanie funduszu Waterland stwarza realną możliwość odsprzedaży akcji za gotówkę po znanej cenie. Gdyby Best forsował ideę wymiany akcji w ramach połączenia spółek, można zostać z niepłynnymi akcjami, a ewentualny parytet wymiany jest nieznany i niepewny" - uprzedza Szewczyk.

Prezes wierzytelnościowej firmy wskazuje, że "zarząd i kluczowi menedżerowie zrobili dla Kredyt Inkaso i jej akcjonariuszy wszystko, co było możliwe w obecnej sytuacji spółki".

"To dzięki naszej determinacji pojawił się inwestor z konkretną ofertą. Przypomnę, że chodzi o 25 zł za akcję, a jeszcze w czerwcu kurs zszedł do około 15 zł. Jeśli wezwanie się nie powiedzie, to oznacza, że wizja zarządu w zakresie konsolidacji akcjonariatu i rozwiązania konfliktu na linii z Bestem, nie ma szans powodzenia i szkoda naszej energii na dalsze trwanie w wyniszczającym konflikcie. Jest tyle pozytywnych rzeczy do zrobienia. Deklarowałem przy cenie 22 zł, że odpowiem na wezwanie, tym bardziej zrobię to przy cenie 25 zł za akcję" - podsumował prezes KI.

bEKkYEgu

Wczoraj Waterland Private Equity Investments B.V. - fundusz private equity zarządzający inwestycjami o wartości ponad 4 mld euro - podwyższył cenę w wezwaniu na akcje Kredyt Inkaso do 25 zł za akcję z 22 zł. We wtorek na zamknięciu notowań na GPW za akcję spółki płacono 24,43 zł po wzroście o 9,06% od poprzedniego zamknięcia.

Waterland oferuje cenę 25 zł za akcję spółki w pierwszym okresie przyjmowania zapisów, tj. do 23 sierpnia. Stanowi to premię w wysokości 36,5% w stosunku do średniej ważonej wolumenem obrotu ceny giełdowej z okresu 3 miesięcy poprzedzających ogłoszenie wezwania. W drugim okresie przyjmowania zapisów, tj. od 24 sierpnia do 29 sierpnia, cena wynosi 20 zł za akcję.

Kredyt Inkaso jest spółką akcyjną utworzoną w Polsce oraz spółką dominującą Grupy KI, w skład której wchodzi ok. 15 spółek zależnych. KI zajmuje się zarządzaniem Grupą KI oraz świadczeniem usług wsparcia dla spółek wchodzących w jej skład. Działalność Grupy KI koncentruje się na zarządzaniu oraz obrocie wierzytelnościami, jak również świadczeniu usług powiązanych.

bEKkYEgO
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)