Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

KSF podjął uchwałę ws. utrzymania 0% wskaźnika bufora antycyklicznego

0
Podziel się:

Komitet Stabilności Finansowej (KSF) podjął uchwałę w sprawie rekomendacji skierowanej do Ministra Rozwoju i Finansów dotyczącej utrzymania wskaźnika bufora antycyklicznego na poziomie 0%, a także zdecydował o przekazaniu Europejskiej Radzie ds. Ryzyka Systemowego informacji o jego aktualnej wysokości oraz wskaźnikach będących podstawą wyznaczenia tego bufora, podał Narodowy Bank Polski (NBP) w komunikacie po piątkowym posiedzeniu Komitetu.

KSF podjął uchwałę ws. utrzymania 0% wskaźnika bufora antycyklicznego
bEKmgzAl

"Przedstawiciel Ministra Rozwoju i Finansów zgodził się z rekomendacją i poinformował o braku potrzeby podejmowania działań legislacyjnych w tym zakresie" - czytamy w komunikacie.

Komitet omówił źródła ryzyka w polskim systemie finansowym analizowane i ocenianie na podstawie wyników ankiety przeprowadzonej wśród instytucji reprezentowanych w KSF. Ich struktura i hierarchia nie zmieniły się istotnie w stosunku do poprzedniego okresu, podano także.

"W opinii komitetu ryzyko związane z portfelem walutowych kredytów mieszkaniowych powinno sukcesywnie słabnąć wraz z wdrażaniem rekomendacji KSF-M. Członkowie komitetu zapoznali się również z oceną ryzyka systemowego dokonaną przez Narodowy Bank Polski w 'Raporcie o stabilności systemu finansowego. Grudzień 2017'. Uznano, że wnioski z obu analiz są zbieżne i wzajemnie się uzupełniają" - czytamy również.

bEKmgzAn

Komitet analizował sytuację na rynku nieruchomości mieszkaniowych w kontekście wysokiej aktywności na tym rynku, podano.

"W opinii komitetu sytuacja na rynku mieszkaniowym jest stabilna, ale powinna być monitorowana. KSF-M dokonał również przeglądu funkcjonowania rynku listów zastawnych w krajach UE" - czytamy dalej.

Na wniosek Komisji Nadzoru Finansowego KSF-M wydał pozytywne opinie w sprawie identyfikacji przez KNF innych instytucji o znaczeniu systemowym oraz o nałożeniu bufora innej instytucji o znaczeniu systemowym na zidentyfikowane instytucje, podano również.

Kolejne posiedzenie Komitetu dotyczące nadzoru makroostrożnościowego zaplanowano na I kwartał 2018 r.

bEKmgzAt

W posiedzeniu Komitetu Stabilności Finansowej dotyczącym nadzoru makroostrożnościowego (KSF-M), które odbyło się 1 grudnia 2017 r. uczestniczyli:

Paweł Szałamacha, Członek Zarządu Narodowego Banku Polskiego - Przewodniczący Komitetu,

Piotr Nowak, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów,

Marek Chrzanowski, Przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego,

bEKmgzAu

Zdzisław Sokal, Prezes Zarządu Bankowego Funduszu Gwarancyjnego.

bEKmgzAO
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)