Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Lepsze nastroje inwestorów na rynkach towarów rolnych

0
Podziel się:

Warszawa, 11.09.2018 (ISBnews/ Superfund TFI) - Bieżący rok na razie przynosi zniżki notowań wielu towarów rolnych. Najbardziej dotkliwe przeceny miały miejsce na rynku soi, głównie za sprawą wojny handlowej Stanów Zjednoczonych i Chin, w ramach której wprowadzone zostały cła na import amerykańskiej soi do Chin. Nie lepiej wyglądała sytuacja na rynkach cukru czy kawy, gdzie presję na spadek cen wywierały nie tylko fundamenty, ale i słaby brazylijski real. 

Lepsze nastroje inwestorów na rynkach towarów rolnych

Sytuacja na rynkach towarów rolnych wciąż jest daleka od optymistycznej, jednak w tym tygodniu nastroje inwestorów są lepsze niż jeszcze w ostatnich tygodniach. Wczoraj dynamicznie podrożała pszenica, która taniała dynamicznie przez wcześniejszych kilka sesji. Stronę popytową na tym rynku wsparły doniesienia o trudnej sytuacji na rosyjskim i australijskim rynku pszenicy. Rosyjski wicepremier powiedział, że eksport pszenicy z tego kraju w sezonie 2018-2019 wyniesie co najwyżej 30 mln ton, co przez inwestorów zostało odebrane jako nieoficjalny limit, którego przekroczenie mogłoby wiązać się z wprowadzeniem ceł eksportowych. Dodatkowo, trudne warunki pogodowe w dorzeczu Wołgi mogą negatywnie wpłynąć także na zasiewy pszenicy ozimej. Tymczasem w Australii obniżone zostały prognozy tegorocznej produkcji pszenicy o 13 procent. W obu przypadkach najważniejszą przyczyną trudnej sytuacji są susze.

Sytuacja poprawiła się także na rynkach soi oraz kukurydzy. Notowania tych zbóż pozostają pod presją podaży, wynikającą z ich dużej produkcji w Stanach Zjednoczonych, ale pozytywną informacją okazały się podane w weekend dane dotyczące importu surowców do Chin. Pokazały one, że w sierpniu import soi do tego azjatyckiego kraju wzrósł (po wyjątkowo słabym lipcu), co wynikało ze zwiększonych zakupów z Brazylii. Brazylijska soja jest cenowo atrakcyjna w porównaniu do surowca z USA, zwłaszcza po wprowadzeniu wspomnianych ceł, jednak potrzeby Chin są duże i nie wiadomo jeszcze, czy surowiec z Ameryki Południowej okaże się wystarczający.

Paweł Grubiak - prezes zarządu, doradca inwestycyjny w Superfund TFI

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)