Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Lotos za kilka miesięcy zacznie wydobywać ropę spod dna morza

0
Podziel się:

Grupa Lotos podtrzymuje zapowiedzi, że w czwartym kwartale 2010 roku rozpocznie się produkcja na norweskim złożu Yme.

Lotos za kilka miesięcy zacznie wydobywać ropę spod dna morza
(lotos.pl)

Grupa Lotos podtrzymuje zapowiedzi, że w czwartym kwartale 2010 roku rozpocznie się produkcja na norweskim złożu Yme. Obecnie trwają prace związane z transportem głównego elementu platformy ze stoczni w Zjednoczonych Emiratach Arabskich do Stavanger.

na zdjęciu Paweł Olechnowicz, prezes Lotosu

Właściwa cześć platformy, tzw. MOPU przygotowywana jest obecnie do transportu drogą morską w stoczni Adyard, niedaleko Abu Zabi. Powinna ona opuścić wody Zatoki Perskiej w połowie lipca. Statek z MOPU popłynie dalej przez Zatokę Omańską, Morze Arabskie, Zatokę Adeńską i Kanał Sueski na Morze Śródziemne, skąd przez Cieśninę Gibraltarską, kanał La Manche i Atlantyk dotrze do Stavanger.

W pierwszym tygodniu września platforma powinna być gotowa do wypłynięcia na złoże Yme. Przy sprzyjających warunkach transport platformy na lokację powinien zająć około 24 godziny. Kolejną dobę zajmie posadowienie platformy na złożu. Od tego momentu będą mogły rozpocząć się prace związane bezpośrednio z uruchomieniem instalacji oraz docelowo produkcji ropy naftowej.

W 2008 r. Lotos E&P Norge (spółka zależna Lotos Petrobaltic) kupiła 20 proc. udziałów w złożu Yme. Zasoby wydobywalne ropy naftowej dla przejętych przez spółkę udziałów oszacowano na ok. 1,8 mln t. Uruchomienie produkcji zakłada się w IV kw. 2010 roku. W 2011 roku udział Lotosu w produkcji ropy naftowej z tego złoża wyniesie ok. 400 tys. ton.

Lotos Petrobaltic ma wyłączną koncesję na poszukiwanie i eksploatację złóż węglowodorów w polskiej strefie ekonomicznej Morza Bałtyckiego. Potwierdzone zasoby Lotos Petrobaltic (M. Bałtyckie, Norweski Szelf Kontynentalny) to 6,4 mln ton ropy naftowej oraz 4,5 mld m3 gazu.

Lotos Petrobaltic obecny jest na NSK poprzez spółkę Lotos E&P Norge, która posiada w sumie 11 koncesji (9 poszukiwawczych i 2 wydobywcze). Na trzech z nich Lotos Norge jest operatorem.

Lotos Petrobaltic ma również 40,59 proc. udziałów w spółce AB Geonafta, która rocznie wydobywa na Litwie ok. 100 tys. t ropy naftowej. Lotos Petrobaltic planuje finalizację procesu przejęcia większościowego udziału w AB Geonafta. Dzięki jego realizacji gdańska spółka zyska dodatkowe kompetencje w wydobywaniu surowców (ropy naftowej i gazu ziemnego) na lądzie, co umocni pozycję spółki m.in. w procesie pozyskiwania koncesji na poszukiwanie i wydobycie gazu łupkowego w Polsce.

giełda
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)