Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Manpower: 14% firm chce zwiększać, a 5% zmniejszać zatrudnienie w III kwartale

1
Podziel się:
Manpower: 14% firm chce zwiększać, a 5% zmniejszać zatrudnienie w III kwartale

Spośród ponad 750 przebadanych w Polsce pracodawców, 14% przewiduje zwiększenie całkowitego zatrudnienia w III kw. 2017 r. (wobec 18% w II kw. br.), 5% zamierza redukować etaty (wobec odpowiednio 5%), a 74% (wobec 73%) nie planuje zmian personalnych, podano w raporcie "Barometr Manpower Perspektyw Zatrudnienia", przedstawionym przez agencję zatrudnienia ManpowerGroup.

Prognoza netto zatrudnienia przed korektą sezonową plasuje się na poziomie +9%. Zarówno w ujęciu kwartalnym, jak i rocznym prognoza pogorszyła o 4 pkt proc.

"W III kwartale 2017 roku wzrost wskaźnika zatrudnienia przewidywany jest w dwóch z czterech kategorii wielkości przedsiębiorstw. Duże firmy deklarują optymizm, przy prognozie wynoszącej +23%, natomiast skromny wzrost zatrudnienia oczekiwany jest w przypadku średnich organizacji, dla których perspektywa wynosi +5%. Pracodawcy z małych przedsiębiorstw przewidują nieznaczny spadek zatrudnienia przy perspektywie wynoszącej -3%, podczas gdy mikroprzedsiębiorcy deklarują niepewną prognozę wynoszącą -1%" - czytamy w komunikacie.

W porównaniu z II kwartałem 2017 roku pogorszenie wyników prognozy odnotowano we wszystkich czterech kategoriach. Mikroprzedsiębiorcy deklarują spadek o 9 pkt proc., podczas gdy w przypadku średnich i dużych przedsiębiorstw, prognoza jest niższa o 6 pkt proc. Mali przedsiębiorcy deklarują spadek o 3 pkt proc., podano także.

"W ciągu III kwartału 2017 r. przewidywany jest wzrost zatrudnienia we wszystkich sześciu regionach. Największy wzrost zatrudnienia planują pracodawcy na południowym zachodzie, gdzie prognoza netto zatrudnienia wynosi +13%. Pracodawcy na południu przewidują dobrą sytuację w zakresie zatrudnienia, z perspektywą wynoszącą +10%, podczas gdy wyniki w regionach wschodnim i centralnym wynoszą odpowiednio +6% i + 5%. Najbardziej umiarkowany optymizm cechuje pracodawców z regionu północnego, dla którego prognoza wynosi +4% oraz północno-zachodniego, gdzie osiąga ona +3%. W ujęciu kwartalnym planowany wskaźnik wzrostu jest niższy w pięciu z sześciu regionów. Najbardziej znaczący spadek, o 10 pkt proc., odnotowano na północy, podczas gdy perspektywa dla regionu północno-zachodniego spadła o 7 pkt proc. Natomiast w Polsce Centralnej oraz na wschodzie perspektywa jest niższa o 4 pkt proc. Zmian w ujęciu kwartalnym nie odnotowano na południu" - czytamy dalej.

W ciągu III kwartału 2017 roku prognozowane jest zwiększenie zatrudnienia w siedmiu z dziesięciu badanych sektorach. Największy wzrost zatrudnienia przewidują pracodawcy w sektorze Budownictwo, zgodnie z ich deklaracjami prognoza netto zatrudnienia wynosi +18%. Stały wzrost zatrudnienia przewidywany jest w sektorze Transport/Logistyka/Komunikacja a także w Handlu detalicznym i hurtowym, gdzie perspektywa wynosi +11% dla każdego, podczas gdy perspektywa dla sektora Produkcja przemysłowa wynosi +6%. Jednocześnie spodziewany jest spadek zatrudnienia w dwóch sektorach: Energetyka/Gazownictwo/Wodociągi oraz Finanse/Ubezpieczenia/Nieruchomości/Usługi, zgodnie z deklaracjami pracodawców, wynik wynosi tu odpowiednio -3% i -2%.

W ujęciu kwartalnym prognoza pogorszyła się w siedmiu z dziesięciu badanych sektorach. Znaczne spadki o 16 i 13 pkt proc. deklarują odpowiednio pracodawcy w sektorze Finanse/Ubezpieczenia/Nieruchomości/Usługi oraz w sektorze Produkcja przemysłowa. W trzech innych sektorach, Instytucje sektora publicznego, Restauracje/Hotele oraz Handel detaliczny i hurtowy, wyniki uległy pogorszeniu o 5 pkt proc. Nieznaczne wzrosty odnotowano w dwóch sektorach, w tym w sektorze Budownictwo, gdzie wynosi on 2 pkt proc. W porównaniu do III kwartału 2016 r. pogorszenie prognoz miało miejsce w ośmiu z dziesięciu badanych sektorach. Pracodawcy w sektorze Produkcja przemysłowa deklarują najbardziej warty odnotowania spadek o 14 pkt proc. Perspektywa spada o 7 pkt proc. w sektorach Restauracje/Hotele oraz Transport/Logistyka/Komunikacja, podczas gdy w sektorze Finanse/Ubezpieczenia/Nieruchomości/Usługi jest niższa o 4 pkt proc. Jednocześnie pracodawcy w sektorach Budownictwo oraz Energetyka/ Gazownictwo/Wodociągi nie planują zmian
w zatrudnieniu w ujęciu rocznym.

Barometr Manpower Perspektyw Zatrudnienia to kwartalne badanie, które mierzy intencje pracodawców związane ze zwiększeniem lub zmniejszeniem całkowitego zatrudnienia w ich oddziale w najbliższym kwartale. Raport dla III kwartału 2017 r. został opracowany na podstawie wywiadów indywidualnych przeprowadzonych pomiędzy 19 kwietnia a 2 maja 2017 r. W Polsce wyniki raportu ManpowerGroup publikowane są od II kwartału 2008 r. Badanie jest przeprowadzane na reprezentatywnej grupie co najmniej 750 pracodawców.

giełda
wiadomości
giełda na żywo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(1)
gfd
7 lat temu
Te co zmniejszy o 5% zwolni Polaków, a te co 14% chce zwiększyć zatrudni Ukraińców.