Notowania

finanse
30.09.2015 15:16

MF sfinansowało już 93% potrzeb pożyczkowych budżetu na ten rok

Podziel się
Dodaj komentarz

Poziom finansowania potrzeb pożyczkowych budżetu państwa na 2015 r. sięgnął 93% na koniec września, poinformował dyrektor Departamentu Długu Publicznego w Ministerstwie Finansów Piotr Marczak.

"Po wrześniu mamy sfinansowane 93% całorocznych potrzeb pożyczkowych i zwiększoną do ok. 65 mld zł rezerwę środków złotowych i walutowych. W październiku formalnie zamkniemy tegoroczne finansowanie potrzeb pożyczkowych i jednocześnie rozpoczniemy prefinansowanie przyszłorocznych potrzeb" - napisał Marczak w komentarzu do planu podaży papierów skarbowych.

"We wrześniu zaciągnęliśmy nieco ponad 1 mld euro kredytów z Banku Światowego i EBI, a ciągnięnie kolejnego 1 mld euro planowane są w IV kw. br. Nie wykluczamy też prefinansowania przyszłorocznych potrzeb poprzez emisję obligacji na rynkach zagranicznych, gdyby pojawiły się dobre uwarunkowania na którymś z tych rynków" - zapowiedział też dyrektor.

Podkreślił, że resort chciałby w przyszły rok wejść z bezpiecznym poziomem środków zabezpieczającym przed zmiennością rynku.

"Ostatni dzień sierpnia zdecydował, że inwestorzy zagraniczni zwiększyli swoje portfele obligacji złotowych w tym miesiącu o 0,7 mld zł. We wrześniu saldo przepływów u inwestorów zagranicznych jest zauważalnie dodatnie" - poinformował także Marczak.

Tagi: finanse, bankowość, forex, giełda, wiadomości, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz