Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
giełda
27.11.2018 12:26

MIiR: Ponad 800 mln zł dla firm w Programie Polska Wschodnia w 2019 r. (sprost.)

W dzisiejszej depeszy omyłkowo podaliśmy, że środki skierowane są na wsparcie turystyki.

Podziel się
Dodaj komentarz

Poniżej zaktualizowana wersja depeszy

Ponad 800 mln zł czeka w 2019 roku na mikro-, małych i średnich przedsiębiorców, którzy chcą zainwestować w Polsce Wschodniej. To środki przeznaczone zarówno dla firm, które chciałyby rozwinąć swoją działalność, jak i dla początkujących - startupów, podało Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju (MIiR).

"Chcemy przede wszystkim wspierać powstawanie innowacji - to one powodują wzrost konkurencyjności przedsiębiorstw, dają nowe miejsca pracy dla specjalistów, a w konsekwencji dalszy, zrównoważony rozwój gospodarki makroregionu. Nasze dotychczasowe doświadczenie pokazuje, że firmy z Polski Wschodniej nie boją się sięgać po innowacje. W 2019 roku będziemy zachęcać je do tego jeszcze bardziej" - powiedział wiceminister inwestycji i rozwoju Adam Hamryszczak, cytowany w komunikacie.

W 2019 roku zastosowane zostaną nowe, korzystniejsze kryteria i warunki przyznawania dofinansowania, podano również.

"Zwiększy się między innymi zakres wsparcia dla firm, które będą chciały rozwinąć swoją działalność na zagranicznych rynkach (dz.1.2 Internacjonalizacja MŚP). Za pozyskane środki firmy będą mogły teraz kupić również drobne środki trwałe, czyli np. komputery oraz wartości niematerialne i prawne niezbędne do przygotowania firmy do wejścia na nowe rynki międzynarodowe. Do tej pory nie było to możliwe. Nabór wniosków w konkursie rozpocznie się lutym. Na firmy łącznie czeka 50 mln zł" - czytamy dalej.

Zmiany czekają również na konsorcja MŚP, które będą chciały zainwestować w stworzenie innowacyjnego produktu sieciowego, czyli oferty kilku firm połączonej jedną marką (poddz. 1.3.2 Tworzenie sieciowych produktów przez MŚP). Zyskają przedsiębiorcy, chcący zainwestować w infrastrukturę sportową i rekreacyjną. Na tego typu inwestycje możliwe będzie uzyskanie wyższego niż do tej pory procentu dofinansowania. Łącznie do zdobycia w konkursie będzie 150 mln zł, wskazano.

"Wierzymy, że będzie to dodatkowy impuls dla przedsiębiorców, aby inwestowali również w tym obszarze. To także szansa dla makroregionu na nowe turystyczne inwestycje" - dodał wiceminister.

Dostępne będą również dotacje dla firm, chcących wprowadzić innowacje związane z wykorzystaniem wzornictwa, zarówno dla tych, które po raz pierwszy skorzystają z dotacji na innowacje wzornicze, jak również dla tych, które będą kontynuowały wsparcie, po pomyślnie zakończonym I etapie działania. Wzór na konkurencję (dz. 1.4) to jedno z najpopularniejszych działań skierowanych do firm w programie. W tym roku przedsiębiorstwa będą mogły starać się łącznie o 205 mln zł. Dotację pozyskaną w I etapie (do 100 tys. zł) przeznaczą na przeprowadzenie audytu wzorniczego, który zakończy się opracowaniem strategii wzorniczej. Środki pozyskane w II etapie (do 3 mln zł) przedsiębiorstwo może zaś przeznaczyć na wprowadzenie rekomendacji w życie. Nabory wniosków rozpoczną się w maju - dla II etapu i w czerwcu - dla I etapu.

W kwietniu zaś rozpocznie się nabór wniosków w konkursie dla inwestycji związanych z wprowadzeniem innowacji produktowych (dz. 1.3.1 Wdrażanie innowacji przez MŚP). To działanie, w którym przedsiębiorcy podpisali do tej pory umowy o dofinansowanie o najwyżej łącznej wartości - 400 mln zł. Dlatego alokacja działania została zwiększona i w konkursie w 2019 roku czeka na nich kolejne 120 mln zł, podano także.

"2019 rok przyniesie również nowe szanse dla startupów. W dz. 1.1.1. platformy startowej dla nowych pomysłów już na początku stycznia rozpocznie się nabór innowacyjnych pomysłów. [...] Autorzy najciekawszych i najbardziej obiecujących pomysłów założą startup i przejdą 'inkubację'. Celem inkubacji jest rozwój pomysłu i wypracowanie modelu biznesowego, przy wsparciu doświadczonego menedżera inkubacji oraz szerokiego pakietu usług ściśle dopasowanych do potrzeb danego przedsiębiorcy. Najlepsze start-upy, już od lipca, mogą się starać o dotację na dalszy rozwój działalności - do 800 tys zł. na start-up (dz.1.1.2. Rozwój startupów w Polsce Wschodniej)" - czytamy.

Do tej pory ze wsparcia programu skorzystały 694 firmy. W zakresie rozwoju przedsiębiorczości w Polsce Wschodniej dotychczas podpisano umowy o dofinansowanie na 1 mld zł ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Konkursy o dofinansowanie z Programu Polska Wschodnia przeprowadzi Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości.

Tagi: giełda, wiadomości, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz