Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
MRPiPS zaproponowało podniesienie płacy minimalnej na 2018 r. do 2100 zł

MRPiPS zaproponowało podniesienie płacy minimalnej na 2018 r. do 2100 zł

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS) skierowało na Komitet Stały Rady Ministrów propozycję, która mówi o wynagrodzeniu minimalnym w 2018 r. na poziomie 2100 zł. Byłby to pięcioprocentowy wzrost minimalnego wynagrodzenia, podał resort.

"Wraz z podniesieniem minimalnego wynagrodzenia podniosłaby się także minimalna stawka godzinowa. Nasza propozycja to jest w zaokrągleniu 13 zł 70 gr. To wzrost stawki godzinowej o 5%" - powiedziała minister Elżbieta Rafalska, cytowana w komunikacie.

"Wzrost minimalnego wynagrodzenia w obecnej sytuacji na rynku pracy, przy niskim bezrobociu, przybywających miejscach pracy i wzroście płac jest uzasadniony" - dodała minister.

Zgodnie z przepisami, Rada Ministrów w terminie do 15 czerwca ma przedstawić Radzie Dialogu Społecznego propozycję wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę i minimalnej stawki godzinowej.

W 2017 r. płaca minimalna wzrosła do 2 tys. zł z 1850 zł w 2016 r.

W poprzednich latach podwyżki minimalnej pensji wynosiły 4-8%. Jak podawał wcześniej GUS, tyle zarabia ok. 13% ogółu zatrudnionych na etacie.

forex
ISB
Czytaj także
Polecane galerie