Notowania

ofe
07.11.2009 10:00

Niższe składki do OFE uderzą w giełdę?

Minister Skarbu Państwa może mieć spory kłopot ze sprzedażą firm przez GPW.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Tomasz Gzell)

Obniżka składek do OFE uderzy w GPW. Pod znakiem zapytania stają też przyszłoroczne plany prywatyzacyjne rządu - ostrzegają fundusze emerytalne.

Rząd chce obniżyć składkę emerytalną przekazywaną do OFE. Zamiast 7,3 proc. naszych pensji do funduszy trafiałoby jedynie 3 proc. .

Eksperci ekonomiczni ostro skrytykowali plan rządu. Jak pisze _ Gazeta Wyborcza _ wprowadzenie go w życie może mieć fatalne skutki nie tylko dla systemu emerytalnego.

-_ Obecnie fundusze są jednymi z największych graczy na warszawskiej giełdzie. Zgodnie z prawem mogą lokować w akcjach do 40 proc. środków klientów. Na koniec października br. zainwestowały na parkiecie ponad 47 mld zł z 172,5 mld zł posiadanych aktywów _ - przypomina gazeta.

Fundusze ostrzegają, że ograniczenie składki bardzo źle odbije się na giełdzie. - _ Po wprowadzeniu zmian nasze inwestycje spadną ponad dwukrotnie, bo będziemy mieli mniej środków _ - mówi Grzegorz Chłopek, wiceprezes OFE ING. Ostrzega też, że Ministerstwu Skarbu trudniej będzie realizować plany prywatyzacyjne - od których w dużej mierze zależy wysokość przyszłorocznego deficytu budżetowego.

Raport Money.pl
*Deficyt 2010. Kwota rekordowa, ale było gorzej * Minister finansów zapowiada, że w budżecie państwa na 2010 rok zabraknie ponad 52 mld złotych na sfinansowanie zaplanowanych wydatków. Czytaj w Money.pl

Serwis Emerytury w Money.pl:

* **[ Porównaj Otwarte Fundusze Emerytalne ]( http://www.money.pl/emerytury/porownanie/ )**
* **[ Czytaj profile Otwartych Funduszy Emerytalnych ]( http://www.money.pl/emerytury/profile/ )**
* **[ Skorzystaj z kalkulatora emerytalnego Money.pl ]( http://www.money.pl/emerytury/kalkulator/ofe/ ) **
Czytaj więcej o problemach finansowych ZUS
*Rząd załata dziurę w ZUS pieniędzmi z drugiego filaru? * Odkładanie w ZUS wciąż opłaca się bardziej, niż w najlepszym funduszu emerytalnym - wynika z analizy Money.pl. Jolanta Fedak, szefowa resortu pracy chce zabrać OFE część składek i zostawić pieniądze na koncie państwowego ubezpieczyciela.
*Dziura w kasie ZUS może sięgnąć 4 mld zł * Deficyt Funduszu Ubezpieczeń Społecznych w tym roku nie przekroczy 4 mld zł, a ZUS nie planuje otwierać kolejnych linii kredytowych do końca 2009 roku - poinformował prezes Zakładu Ubezpieczeń SpołecznychZbigniew Derdziuk.
*ZUS potwierdza: Polacy uciekają ze składkami * Rzecznik ZUS Przemysław Przybylski potwierdził, że niektórzy polscy przedsiębiorcy unikają płacenia składek ubezpieczeniowych w kraju wykorzystując przepisy Unii Europejskiej.
*ZUS zadłuża się na nasze emerytury * Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych brakuje pieniędzy na wypłatę rent i emerytur. Dlatego dogadał się z bankami, że w razie potrzeby pożyczą mu 5,5 miliarda złotych.

ZOBACZ TAKŻE:

* [ Prezes NBP podejrzliwie o zmianach w OFE ]( http://www.money.pl/emerytury/wiadomosci/artykul/prezes;nbp;podejrzliwie;o;zmianach;w;ofe,40,0,554792.html )
* [ Góra: OFE ma inwestować, a nie ratować finanse publiczne ]( http://www.money.pl/archiwum/mikrofon/artykul/gora;ofe;ma;inwestowac;a;nie;ratowac;finanse;publiczne,254,0,554238.html )
Tagi: ofe, giełda, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, giełda na żywo
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz