Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
finanse
31.01.2017 15:19

Nowak z MF: Finansowanie potrzeb pożyczkowych to ok. 35% na koniec stycznia

Podziel się
Dodaj komentarz

Poziom sfinansowania tegorocznych potrzeb pożyczkowych budżetu wyniósł ok. 35% na koniec stycznia br., poinformował wiceminister finansów Piotr Nowak.

"Poziom sfinansowania tegorocznych potrzeb pożyczkowych wyniósł na koniec stycznia ok. 35%, przy stanie środków w wysokości ok. 66 mld zł" - napisał Nowak w komentarzu do podaży papierów skarbowych na luty.

Wiceminister podkreślił, że podaż obligacji skarbowych na luty skonstruowana została zgodnie z obowiązującymi od początku roku nowymi zasadami, tj. na obydwu lutowych przetargach zaoferowane będą trzy tenory o oprocentowaniu stałym (2, 5 i 10 lat) i dwa o zmiennym. Oferta na drugim przetargu może być uzupełniona o obligacje typu WS albo IZ. Podaż w lutym będzie wyraźnie niższa niż w styczniu, zaznaczył.

Ministerstwo Finansów podało dziś, że zaoferuje na 2 przetargach w lutym br. obligacje skarbowe o łącznej wartości 6-12 mld zł oraz bony skarbowe o łącznej wartości 2-4 mld zł, także na dwóch przetargach.

"W grudniu 2016 r. miał miejsce napływ inwestorów zagranicznych na krajowy rynek SPW w kwocie 4,4 mld zł. Tym samym stan zadłużenia wobec nierezydentów w obligacjach emitowanych na rynku krajowym na koniec 2016 r. wyniósł 192,6 mld zł, a ich udział 33,4%. W całym roku zaangażowanie nierezydentów spadło o 14,2 mld zł. Spadek ten wynikał przede wszystkim z redukcji portfeli papierów o najkrótszych terminach zapadalności (do 1 roku - spadek o 24,0 mld zł, dla zapadalności 1-3 lata - spadek o 7,3 mld zł)" - napisał także Nowak.

Dodał, że w segmencie obligacji o zapadalności powyżej 3 lat odnotowano napływ w wysokości 17,1 mld zł. W styczniu obserwowany jest napływ inwestorów zagranicznych, ponownie skoncentrowany w papierach średnio- i długoterminowych.

Tagi: finanse, bankowość, forex, giełda, wiadomości, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz