Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Nowy prezes GPW już prawie wybrany? Oto kandydat na to stanowisko

Nowy prezes GPW już prawie wybrany? Oto kandydat na to stanowisko

Stanisław Kluza Fot. Newseria Biznes
Stanisław Kluza

Po tym, jak w grudniu rezygnację złożył Paweł Tamborski, nowym prezesem Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie zostanie prawdopodobnie Stanisław Kluza - podał portal "300polityka.pl". Na oficjalną informację w tej sprawie przyjdzie nam jednak poczekać jeszcze parę dni. Na razie kandydaturę na to stanowisko przedstawiło Ministerstwo Skarbu. Resort wytypował Małgorzatę Zaleską.

Aktualizacja 13:00

Resort skarbu przedstawił w czwartek Małgorzatę Zaleską, jako kandydatkę na stanowisko prezesa GPW. Ma ona zatem szansę, aby być pierwszą kobietą, która zasiądzie w fotelu prezesa warszawskiej giełdy.

Domniemania dotyczące Stanisława Kluzy to na razie nieoficjalne informacje, gdyż głosowanie, w którym zostanie wybrany nowy prezes GPW zaplanowano na 12 stycznia. Wówczas będzie miało miejsce nadzwyczajne walne zgromadzenie akcjonariuszy. Faktyczną decyzję dotyczącą tego, kto zasiądzie w fotelu szefa giełdy podejmie jednak aktualna ekipa rządząca, gdyż Skarb Państwa jest głównym właścicielem GPW. Ma on 51 procent głosów na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy. Z tego powodu można wyciągać wnioski, że faktyczna decyzja już zapadła.

Stanisław Kluza pełnił wcześniej funkcję m.in. prezesa Komisji Nadzoru Finansowego w latach 2006-2011. Był również wiceministrem finansów w rządzie Kazimierza Marcinkiewicza oraz ministrem finansów za czasów rządów Jarosława Kaczyńskiego.

Poza Kluzą, jako kandydatem na stanowisko prezesa giełdy wymieniano Cezarego Mecha, Jerzego Żyżyńskiego, Marcina Gomołę oraz Michała Krupińskiego.

Nowy prezes GPW zastąpi na stanowisku Pawła Tamborskiego, który złożył rezygnację na początku grudnia. Swoją funkcję pełnił jednak do końca ubiegłego roku. Powodów rezygnacji nie podano. Tamborski rządził giełdą od czerwca 2014 roku.

Notowania akcji GPW w czwartek

Warszawska giełda na ogłoszoną informację na razie nie reaguje. Akcje spółki GPW lekko tracą na wartości. WIG20 spada o ponad 2 procent, jednakże jest to efekt m.in. obaw o to, co dzieje się aktualnie w Chinach.

Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
Chełmianin N
94.254.199.* 2016-01-07 17:17
ZABRALI Z PORTFELA!
Trzeszczą na wszystkie strony świata, że demokracja W Polsce jest zagrożona,że obecnie są łamane prawa człowieka i zachodnich podpuścili na PiS to co w kierunku przywrócenia praworządności zrobili. Przypominam czemu milczą wszyscy, że TVP i Poczta to spółki prawa handlowego, które złamały prawo w zakresie ściągania zaległości za abonament od ludzi zwolnionych ustawowo przy pomocy Urzędu Skarbowego drogą administracyjną, a nie sądową jak nakazuje Kodeks Prawa Handlowego. Dlaczego obecna władza milczy i publicznie nie zajmuje stanowiska, że PO i PSL-ska władza do łamania praw człowieka się dopuściła i kto wyrządzoną bezprawnie krzywdę wyprostuje?
Czytacz postów
79.185.114.* 2016-01-07 12:59
Hahaha... nieaktualne macie przedruki. Niemiecki polskojęzyczny portal zaPOdał już, że ten zydel ma objąć Małgorzata Zaleska, do niedawna wiceprezio NBP.