Notowania

Orlen sprowadzi 130 tys. ton ropy. Egzotyczny dostawca

PKN Orlen zapewnił sobie dostawy "czarnego złota" z Angoli. W lutym do Polski ma trafić około miliona baryłek ropy naftowej. Spółka szuka nowych źródeł, by uniezależnić się od surowca z Rosji.

Podziel się
Dodaj komentarz
(materiały prasowe Orlen)
PKN Orlen zapewnił sobie kolejne dostawy ropy naftowej.

PKN Orlen sprowadzi 130 tys. ton ropy naftowej z Angoli. Dostawa przewidywana jest w lutym 2019 roku - podała spółka.

- Poszerzenie portfolio naszych dostawców ropy ma dla grupy kapitałowej Orlen strategiczne znaczenie. Tylko na przestrzeni ostatnich miesięcy zakontraktowaliśmy dostawy spot ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich oraz Nigerii - zauważa Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen.

Szef koncernu dodaje, że mimo końca roku nie zwalnia tempa i do grona kontrahentów dołącza drugi pod względem ilości wydobycia kraj w Afryce.

- Nie wykluczamy umocnienia pozycji PKN Orlen w tym regionie. Dzięki tak mocnej dywersyfikacji kierunków zaopatrzenia dbamy nie tylko o rozwój PKN Orlen, ale także bezpieczeństwo energetyczne kraju - podkreśla Daniel Obajtek.

Orlen wprowadza polskie produkty nie tylko na polskie stacje

Orlen sprowadzi 130 tys. ton ropy Nemba. Gatunek ten charakteryzuje się niższą zawartością siarki, a struktura uzysków z jej przerobu dobrze wpisuje się w popyt na gotowe produkty naftowe na polskim rynku.

W ramach polityki dywersyfikacji kierunków dostaw prowadzonej przez PKN Orlen 30 proc. ropy przerabianej przez koncern pochodzi spoza kierunku rosyjskiego. W latach 2007-2013 udział ten wynosił ponad 90 proc.

Grupa kapitałowa Orlen poszukuje nowych rynków i poszerza zarówno portfel dostawców, jak i gatunki ropy. W ostatnim czasie zakontraktowany został surowiec z Nigerii czy Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Rafinerie z grupy Orlen przerabiały już m.in. surowiec pochodzący z Iraku, Azerbejdżanu, Kazachstanu, Wenezueli, Norwegii czy Stanów Zjednoczonych.

Koncern dysponuje również obowiązującymi umowami terminowymi z producentami ze Wschodu i Zatoki Perskiej, które zabezpieczają dostawy do rafinerii w Polsce, Czechach i na Litwie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: paliwa, pkn, orlen, ropa naftowa, angola, giełda, wiadomości, najważniejsze, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
03-12-2018

okonwszystko kupic 2 razy drożej aby nie od ruskich a Polacy na stacjach za wszystko zapłacą ~~

03-12-2018

PolakKpina z tych zakupów .

03-12-2018

ewaza ile baryłka, niech powiedzą. Wspaniały interes.

Rozwiń komentarze (57)