Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Damian Słomski
|

PBG pozywa Skarb Państwa. Inwestorzy liczą na duże pieniądze

6
Podziel się:

W południe giełda zawiesiła handel akcjami spółki, bo jej notowania rosły blisko 100 procent.

PBG pozywa Skarb Państwa. Inwestorzy liczą na duże pieniądze
(Łukasz Szelag/REPORTER/EAST NEWS)

Przed południem warszawska giełda zawiesiła handel akcjami spółki budowlanej PBG. Wszystko przez niespotykany napływ zleceń kupna jej udziałów, które wywindowałyby notowania w górę prawie o 100 proc. Powód? Jedna z największych polskich firm odpowiedzialnych za budowę autostrad wraz ze wspólnikiem żąda od GDDKiA zapłaty pół miliarda złotych.

W południe notowania akcji grupy PBG, która w przeszłości budowała m.in. Stadion Narodowy w Warszawie, rosły kilkadziesiąt procent. To pod tym względem najlepsza spółka na warszawskiej giełdzie w poniedziałek. To m.in. reakcja na informację o złożeniu do sądu przez władze budowlanej spółki pozwu przeciwko Skarbowi Państwa.

PBG i druga spółka wchodząca w skład konsorcjum - SIAC Construction Ltd - złożyły w sądzie okręgowym w Warszawie pozew przeciwko Skarbowi Państwa, a dokładnie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA). Żądają w nim zapłaty 508,04 mln zł tytułem rozliczenia zadań jakie zostały wykonane na autostradzie A-4, na odcinku Tarnów-Rzeszów. Dokładnie chodzi o trasę od węzła Krzyż do węzła Dębica Pustynia.

W lipcu 2012 roku GDDKiA zerwała kontrakt z konsorcjum firm realizujących prace na tym odcinku A4. W maju następnego roku dokończeniem budowy zajęły się firmy Heilit+Woerner i Budimex, których kontrakt opiewał na prawie 800 mln zł netto.

Udział PBG w objętej pozwem kwocie roszczenia wynosi dokładnie 101 mln 608 tys. 369 zł. To bardzo duża kwota dla budowlanej grupy, która niedawno przeżywała poważne problemy finansowe - wyszła z upadłości układowej po blisko 4 latach walki o wyjście na prostą.

Zapach pieniędzy wyczuli w tej sytuacji inwestorzy giełdowi. W efekcie cena akcji PBG w poniedziałek rano wzrosła o prawie 30 proc. - z 5,15 do 6,20 zł. Na tym poziomie notowania się zblokowały. GPW zdecydowała o chwilowym zawieszeniu handlu, bo chętnych do kupna akcji spółki było tak wielu, że po godzinie 12:00 kurs rósłby prawie 100 proc. do poziomu blisko 10 zł za jedną akcję.

Obserwuj bieżące notowania akcji PBG

Jak już wspominaliśmy, PBG ma za sobą m.in. budowę Stadionu Narodowego w Warszawie. Także w związku z tym projektem spółka była w konflikcie ze Skarbem Państwa. Konsorcjum, w którego skład wchodziło PBG, żądało 400 mln zł. W ubiegłym roku zawarto jednak ugodę i rozliczenie tej kwoty zbilansowało roszczenia Narodowego Centrum Sportu w stosunku do firmy. Więcej na ten temat pisaliśmy TUTAJ.

Roszczenia PBG związane z autostradą A4 przypominają o smutnym finale zaangażowania się spółki w budowę dróg przed Euro 2012. Wtedy też prowadziła prace m.in. na A1. Ogromny wzrost cen materiałów w tamtym czasie i zbyt duża wartość inwestycji, jakie wzięła firma na siebie, doprowadziły ją na skraj bankructwa.

Grupa PBG świadczy specjalistyczne usługi budowlane w zakresie instalacji do wydobycia gazu ziemnego, ropy naftowej i paliw oraz generalne wykonawstwo inwestycji z zakresu budownictwa energetycznego.

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(6)
lew1310
7 lat temu
Prokuratura powinna sprawdzić skąd wziął się ten ¨ogromny wzrost cen materiałów¨ na budowę autostrad.
Niewolnik Tus...
7 lat temu
Spec ustawa nie działa,wykonałem usługę przy budowie autostrady dla podwykonawcy (Kamar s.p z o.o.) ten prze-fakturował moją prace dla generalnego wykonawcy Polimex i pieniędzy nie zobaczyłem a jak zapytałem GDDKiA czy zapłacą za nieuczciwego kontrahenta?, odpisała że ona się juz rozliczyła Polimexem i więcej płacić nie będą. Polska była i nadal jest rajem dla złodziei,do dziś dnia nawet Pis nic nie zrobił w tej sprawie żeby zamykać oszustów za niepłacenie.
lis57
7 lat temu
PBG - od razu widać , że to ogiery z klanu PBG - Pije , Bije , Gwałci - i tak trzymać - może jeszcze M , nie jak miłość tylko jak Molestować
sdfg
7 lat temu
Skandal to jest to że wiśnia wyciągnął z PBG kuuuuuupę kasy, za nic nie odpowiada, PBGnie spłąciła długów (i nie spłąci), a z budżetu che 500 baniek.
Luki
7 lat temu
Skandal! Jest popyt to oni zwieszają bo jeszcze spółka za dużo zarobi.