Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

PGNiG dementuje pogłoski dotyczące zatrudnienia

0
Podziel się:

W ciągu 2014 roku i pierwszej połowy 2015 roku zatrudnienie w całej grupie kapitałowej zmniejszyło się o ok. 4,5 tys. osób.

PGNiG dementuje pogłoski dotyczące zatrudnienia
(PGNiG)
bELfVEdN

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG)
nie planuje restrukturyzacji zmniejszającej zatrudnienie z 29 tys. do 4,5 tys. osób, podała spółka, dementując informacje na ten temat.

Spółka wydała we wtorek oświadczenie w tej sprawie. "Informacja podana przez pana posła Józefa Zycha, iż "spółka zamierza przeprowadzić poważną restrukturyzację zmniejszającą liczbę pracowników z 29 tysięcy do 4,5 tysiąca osób" jest nieprawdziwa" - czytamy w komunikacie.

Zarząd spółki nigdy nie planował takiej skali redukcji zatrudnienia. Byłaby ona nieuzasadniona i sprzeczna z zadaniami spółki, podkreślono.

bELfVEdP

Jednocześnie PGNiG podało, że w ciągu 2014 roku i pierwszej połowy 2015 roku zatrudnienie w całej grupie kapitałowej zmniejszyło się o około 4,5 tys. osób do blisko 29 tys., głównie w wyniku realizacji Programu Dobrowolnych Odejść oraz prowadzonych działań efektywnościowych.

PGNiG jest obecne na warszawskiej giełdzie od 2005 roku. Grupa zajmuje się wydobyciem gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju, importem gazu ziemnego do Polski, magazynowaniem gazu w podziemnych magazynach gazu, dystrybucją paliw gazowych, a także zagospodarowaniem złóż gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju i za granicą oraz świadczeniem usług geologicznych, geofizycznych i poszukiwawczych w Polsce i za granicą.

Lepsze wyniki

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo poprawia wyniki. W drugim kwartale spółka zarobiła o 83 proc. więcej rok do roku, a w całym pierwszym półroczu zysk był wyższy o 23 procent. Dobry wynik udało się osiągnąć mimo spadających cen surowców. Firma twierdzi, że zasługą tego jest m.in. wdrożenie nowej strategii w grupie kapitałowej.

PGNiG zarobiło w drugim kwartale tego roku 621,0 mln zł, wobec 340 mln złotych w analogicznym okresie rok wcześniej. Łącznie w pierwszych sześciu miesiącach tego roku wygenerowany zysk sięgnął 1,9 mld złotych. Największy, bo 39-proc., udział w wyniku grupy miał segment "Poszukiwania i Wydobycie".

bELfVEdV

Przychody ze sprzedaży spółki w drugim kwartale roku sięgnęły 7,895 mld złotych, co daje wzrost o 15 procent rok do roku. Biorąc pod uwagę całe pierwsze półrocze tego roku, były one wyższe o 24 proc. rok do roku. Sprzedaż na poziomie przekraczającym 20 mld złotych to zasługa wyższego wolumenu sprzedaży gazu związanego z realizacją obliga gazowego. "W tym okresie grupa sprzedała na Towarowej Giełdzie Energii ponad 4,5 mld m sześc. gazu wobec 0,24 mld m sześc. rok wcześniej" - czytamy w komunikacie spółki.

Wynik segmentu "Poszukiwania i Wydobycie" był niższy o 27 proc. ze względu na zmniejszenie przychodów ze sprzedaży ropy o 300 mln zł przy spadających o ponad 30 proc. cenach surowca wyrażonych w złotych. Sprzedaż gazu PGNiG w drugim kwartale 2015 roku była na poziomie 4,8 mld m sześc. w porównaniu do 3,3 mld m sześc. w analogicznym kwartale 2014 roku.

Dzięki nowej strategi, do końca czerwca grupa PGNiG zrealizowała 87 proc. oszczędności, jakie zaplanowano do osiągnięcia w 2015 roku. Wydatki udało się zredukować o 437 mln złotych.

bELfVEeq
giełda
wiadomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)