Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

PKP Cargo może wyemitować obligacje

0
Podziel się:

Od początku 2014 roku zadłużenie grupy spadło o 100 mln zł.

PKP Cargo może wyemitować obligacje
(pkp cargo)

PKP Cargo rozważa refinansowanie swojego zadłużenia, z wykorzystaniem przyznanych 200 mln zł kredytu z Europejskiego Banku Inwestycyjnego. W przypadku powodzenia rozmów o akwizycjach możliwa jest też emisja euroobligacji lub obligacji krajowych - poinformował członek zarządu PKP Cargo Łukasz Hadyś (na zdjęciu).

_ - Rozważamy refinansowanie nakładów, z których były zrealizowane inwestycje własne. Mamy przyznany kredyt z EBI o wartości o 200 mln zł do końca 2015 roku, do tej pory z niego nie korzystaliśmy. Środki z tego kredytu mogą być przeznaczone na inwestycje taborowe _ - powiedział Hadyś.

Podtrzymał, że PKP Cargo może zdecydować się na przeprowadzenie emisji euroobligacji lub na wyjście z emisją obligacji na rynek krajowy, ale raczej tylko w przypadku powodzenia prowadzonych rozmów w sprawie akwizycji.

_ - _Nie wykluczamy żadnego źródła finansowania, poza emisją akcji. W przypadku euroobligacji musiałaby to być zapewne emisja o bardzo dużej wartości, a aż takich potrzeb nie mamy - powiedział Hadyś.

_ - Bardziej naturalny wydaje się krajowy rynek obligacji, oczywiście w wypadku pojawienia konkretnego celu, pod który potrzebne byłoby dodatkowe finansowanie _ - dodał.

Podczas czwartkowej konferencji prasowej prezes PKP Cargo Adam Purwin podtrzymał, że PKP Cargo chce brać aktywny udział w procesach konsolidacyjnych, zarówno w Polsce, jak i za granicą. Poinformował, że toczą się w tej sprawie rozmowy, ale nie podał żadnych szczegółów.

_ - Jesteśmy po wewnętrznej reorganizacji, mamy dobre wyniki finansowe i potencjał do wzrostu zadłużenia. To wszystko sprawia, że widzimy znaczący potencjał dla nas do dalszego rozwoju w kraju i za granicą, zarówno organicznego, jak i poprzez akwizycje _ - powiedział Purwin.

Na koniec czerwca 2014 roku zadłużenie PKP Cargo wynosiło 524 mln zł, a gotówka i jej ekwiwalenty 549 mln zł. Od początku 2014 roku zadłużenie grupy spadło o 100 mln zł.

PKP Cargo przedstawiły w czwartek swoje wyniki za pierwsze półrocze 2014 roku.

Z wyliczeń PAP wynika, że zysk netto PKP Cargo w drugim kwartale 2014 roku wyniósł 69,9 mln zł i był zbliżony do konsensusu na poziomie 71,7 mln. Z kolei zysk operacyjny przebił oczekiwania rynkowe o ponad 11 proc.

EBIT wyniósł 100,5 mln zł, podczas gdy średnia rynkowa zakładała, że będzie to 90,5 mln zł. EBITDA ukształtowała się na poziomie 191,2 mln zł. Konsensus rynkowy to 181,9 mln zł. Przychody grupy wyniosły 1.061 mln zł wobec oczekiwanych 1.097 mln zł.

Po pierwszym półroczu grupa miała 126,7 mln zł zysku netto jednostki dominującej wobec 76,4 mln zł przed rokiem, 168,9 mln zł zysku operacyjnego wobec 126,3 mln zł rok wcześniej i 2.099,8 mln zł przychodów wobec 2.291 mln zł przed rokiem.

W okresie styczeń-czerwiec grupa przewiozła 51.221 tys. ton masy towarowej, o 3 proc. mniej niż w analogicznym okresie w 2013 r. i wykonała pracę przewozową na poziomie 13.522 mln ntkm, tj. o 3 proc. mniejszą rdr.

Koszty działalności operacyjnej grupy wyniosły 1,93 mld zł i były o 10,8 proc. niższe w porównaniu do I półrocza 2013 r.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)