Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Poczta Polska może zostać integratorem publicznych systemów IT wg ekspertów

0
Podziel się:
Poczta Polska może zostać integratorem publicznych systemów IT wg ekspertów

Poczta Polska może stać się integratorem publicznych systemów informatycznych, ponieważ ma odpowiednie doświadczenie w obszarze cyfryzacji i potencjał, który powinny wykorzystać publiczne instytucje, uznali eksperci debaty "Państwo cyfrowe czy analogowe? Przyszłość strategicznych podmiotów infrastruktury państwa".

"Polska ma to do siebie, że z jednej strony dysponujemy najnowszymi osiągnięciami informatycznymi i czasami wyprzedzamy nawet Europę czy świat, a z drugiej strony mamy ogromne dysproporcje, np. białe plamy w zakresie dostępu do internetu" - powiedział wiceminister infrastruktury i budownictwa Kazimierz Smoliński podczas debaty.

Zwrócił też uwagę, że Poczta Polska dzięki dużej sieci placówek może zapewnić bezpłatny dostęp do internetu np. w małych miejscowościach, na terenie własnych urzędów. "Zrobiliśmy autostrady świetlne w zakresie dostępu do szerokopasmowego internetu, ale z tych autostrad nie ma już zwykłych dróg do obywatela" - wskazał Smoliński.

W sierpniu 2016 r., na mocy porozumienia pomiędzy Pocztą Polską i Ministerstwem Cyfryzacji oraz Ministerstwem Infrastruktury i Budownictwa, rodzimy operator pocztowy stał się pierwszym podmiotem spoza sektora bankowego, który umożliwia bezpłatną aktywację Profilu Zaufanego - darmowego podpisu elektronicznego, umożliwiającego załatwianie spraw urzędowych w elektronicznych serwisach administracji publicznej.

"Poczta Polska to część infrastruktury państwa, którą można i trzeba wykorzystywać. Należy też zwrócić uwagę na sam proces cyfryzacji i kwestie bezpieczeństwa. Czy cyfryzacja ma się odbywać przy wykorzystywaniu podmiotów prywatnych, np. w partnerstwie prywatno-publicznym, czy też z założeniem, że duża cześć cyfryzacji będzie objęta działaniami spółek skarbu państwa, nad którymi państwo polskie ma pełną kontrole" - powiedział prezes Poczty Polskiej Przemysław Sypniewski podczas debaty.

"Duże projekty modernizacyjne na świecie nie odbywają się bez zaangażowania państwa. Proces modernizacji w oparciu o rozwój technologii cyfrowych bardzo często odbywa się z wykorzystaniem przede wszystkim struktur, które posiada państwo" - powiedział także Sypniewski. Wskazał też, że Poczta Polska posiada zarówno strukturę jak i doświadczenie.

Eksperci przyznali też, że sektor państwowy nie posiada dziś możliwości, aby egzystować samodzielnie, czy też samemu tworzyć pewne systemy. Nowe technologie powstają najczęściej w sektorze prywatnym, w którym firmy zatrudniają najlepszych specjalistów w dziedzinie bezpieczeństwa oraz rozwoju. Przykładem projektu zbudowanego w oparciu o współpracę sektora państwowego i prywatnego może być współpraca z operatorem systemu poboru opłat za przejazdy drogowe viaTOLL - firmą Kapsch Telematic Services.

"Ten system skutecznie zebrał 7,7 mld zł w ciągu tych kilku lat [od 2011 r.]. To jest przykład rozwiązania, że zarówno strona państwowa, administracja jak również firmy prywatne są w stanie wspólnie, przy wspólnej dobrej woli zrealizować projekt, który uznano za jeden z lepszych projektów w tym zakresie w Europie" - wskazał dyrektor generalny Kapsch Telematic Services Marek Cywiński.

media
telekomunikacja
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)