Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Pracodawcy apelują o odrzucenie poselskiego projektu ustawy ws. aptek 

0
Podziel się:
Pracodawcy apelują o odrzucenie poselskiego projektu ustawy ws. aptek 

Warszawa, 04.04.2017 (ISBnews) - Organizacje pracodawców zwróciły się z apelem do posłów o odrzucenie poselskiego projektu ustawy oraz by prace nad ustawą w pełni przejęło Ministerstwo Zdrowia w ramach "dużej" nowelizacji ustawy - Prawo farmaceutyczne. Projekt ustawy w obecnej formie pozbawiony jest oceny skutków regulacji, a negatywne opinie na jej temat wyraziło wiele podmiotów i autorytetów, poinformował Lewiatan. Na jutrzejszym posiedzeniu Sejmu zostanie przedstawione sprawozdanie z prac sejmowej komisji nadzwyczajnej ds. deregulacji.

Komisja ds. Rynku Aptecznego Business Centre Club, Konfederacja Lewiatan, Związek Przedsiębiorców i Pracodawców oraz Związek Pracodawców Aptecznych PharmaNET, wystosowały apel do posłów o odrzucenie poselskiego projektu nowelizacji ustawy Prawo farmaceutyczne.

Lewiatan przypomniał, że na ostatnim posiedzeniu sejmowej Komisji Nadzwyczajnej ds. deregulacji, która odbyła się 23 marca br., do projektu ustawy zostały wprowadzone cząstkowe poprawki. Komisja ostatecznie zdecydowała, że nie będzie wymogu, aby właścicielem apteki mogli być tylko farmaceuci. Na najbliższym posiedzeniu Sejmu, w środę, 5 kwietnia, odbędzie się sprawozdanie z prac komisji.

"W projekcie nadal pozostaje jednak wiele przepisów ograniczających możliwość rozwoju polskim przedsiębiorcom prowadzącym apteki, m.in. ograniczenia terytorialne i demograficzne. Ustawa zakłada m.in., że nie będzie można otworzyć żadnej nowej placówki, jeżeli w danej gminie na 3 tys. lub mniej mieszkańców przypada już jedna apteka i jeżeli w promieniu kilometra od planowanej lokalizacji apteki znajduje się już inna. Ograniczy to powstawanie nowych aptek, a to oznacza mniej miejsc pracy" - czytamy w komunikacie.

Według organizacji pracodawców, zmiany zastopują również rozwój polskich sieci aptecznych, właściciele będą zmuszeni stopniowo zmniejszać zatrudnienie.

"Na wprowadzeniu ustawy, czyli ograniczeniu liczby aptek, zyskają głównie hurtownie farmaceutyczne, które będą mogły dyktować rynkowi swoje warunki cenowe" - podkreśla Lewiatan.

Organizacje wskazały, że poselski projekt ustawy w obecnej formie pozbawiony jest oceny skutków regulacji, a negatywne opinie na jej temat wyraziło wiele podmiotów i autorytetów (w tym: Ministerstwo Rozwoju, UOKiK, wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin, instytuty badawcze takie jak Fundacja Republikańska, Instytut Staszica, dział analiz PKO BP, organizacje pacjentów, liczni konstytucjonaliści).

Dlatego też powyższe organizacje pracodawców zwróciły się z apelem do posłów o odrzucenie poselskiego projektu ustawy. Chcą także, by prace nad ustawą w pełni przejęło Ministerstwo Zdrowia w ramach "dużej" nowelizacji ustawy - Prawo farmaceutyczne.

(ISBnews)

giełda
wiadomości
giełda na żywo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)