Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

R. Pyffel zastępcą dyrektora w Azjatyckim Banku Inwestycji Infrastrukturalnych

0
Podziel się:
R. Pyffel zastępcą dyrektora w Azjatyckim Banku Inwestycji Infrastrukturalnych

Radosław Pyffel został wybrany na stanowisko zastępcy dyrektora, członka rady dyrektorów w Azjatyckim Banku Inwestycji Infrastrukturalnych (AIIB), uzyskując zgodę pozostałych państw konstytuanty, do której należy Polska, podało Ministerstwo Finansów.

"Radosław Pyffel jest współzałożycielem i prezesem Centrum Studiów Polska-Azja, think tanku zajmującego się rozpowszechnianiem wiedzy na temat Azji i relacjami Polski z tym kontynentem. CSPA zrzesza ekspertów zajmujących się niemal wszystkimi krajami Azji i posiadających głęboką wiedzę na temat ich kultury, gospodarki i polityki. Pan Pyffel współpracuje także z Instytutem Sobieskiego w Warszawie, jest autorem licznych analiz i publikacji nt. Chin. W latach 2010-2014 był doradcą w Sejmie RP" - czytamy w komunikacie.

Do konstytuanty należą - oprócz Polski - Wielka Brytania, Szwajcaria, Dania, Szwecja, Norwegia oraz Islandia. Formalnie konstytuanta reprezentowana jest w radzie dyrektorów banku przez dyrektora oraz dwóch zastępców. Stanowiska te objęte są rotacją, zgodnie z wypracowanymi zasadami na lata 2016-2034. W latach 2020-2022 Polsce przypadnie w ramach konstytuanty stanowisko dyrektora wykonawczego w AIIB oraz ponownie stanowisko zastępcy dyrektora wykonawczego w latach 2026-2030, wyjaśniono.

Polska jest pełnoprawnym członkiem banku od 15 czerwca 2016 r., a Minister Finansów RP pełni funkcję Gubernatora z ramienia Polski. AIIB został założony przede wszystkim z myślą o finansowaniu inwestycji infrastrukturalnych w państwach Azji, gdzie skala potrzeb w tym zakresie jest znaczna. Według szacunków potrzeby te wynoszą 1 bilion USD rocznie do 2020 r., przypomina resort.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)