Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
technologie
04.12.2017 12:50

R22 chce dokonać konsolidacji na rynku hostingowym

Warszawa, 04.12.2017 (ISBnews) - R22 zamierza przeznaczyć środki z oferty nowych akcji na spłatę zadłużenie wynikającego z niedawno zrealizowanych dwóch przejęć, a także dokonać kolejnych akwizycji w segmencie hosting i omnichannel communication, wynika z wypowiedzi prezesa Jakuba Dwernickiego. Spółka liczy na pozyskanie z emisji nowych akcji, które stanowią część jest pierwotnej oferty publicznej (IPO) kwotę ok. 80 mln zł. 

Podziel się
Dodaj komentarz

"Pozyskany kapitał chcemy przeznaczyć na kontynuowanie akwizycji. W pierwszej kolejności będzie to najpierw spłata zadłużenia wynikająca z wcześniejszych przejęć, a w drugiej kolejności zamierzamy zakupić kolejne spółki z segmentu omnichannel communication i z segmentu hostingowego. Kolejny cel to inwestycje związane z big data czy dalszym rozwojem oprogramowania" - powiedział Dwernicki podczas konferencji prasowej.

Dodał, że szacowana kwota na przejęcia w segmencie hosting może wynieść ok. 60 mln zł, przy czym udział środków z emisji wyniesie około 18 mln zł, a pozostała kwota ma pochodzić m.in. z kredytów inwestycyjnych. W przypadku segmentu omnichannel communication środki na akwizycję wyniosą ok. 30 mln zł i w około 50% pochodzić będą z emisji nowych akcji.

Działalność R22 w segmencie usług hostingowych i sprzedaż domen realizowana jest w ramach grupy H88 składającej się z takich marek jak: Hekko.pl, Super-Host.pl, Biznes-Host.pl, Domeny.pl, Ogicom.pl, Active24.pl, Linuxpl.com i Futurehost.pl. Natomiast usługi omnichannel communication jest realizowana przez grupę Vercom.

Spółka R22 z emisji nowych akcji zamierza pozyskać około 80 mln zł, z tej kwoty 35 mln zł spółka planuje przeznaczyć na spłatę zobowiązań w związku z przejęciem dwóch spółek Linuxpl.com i Futurehost.pl. Kolejne 33 mln zł spółka chce przeznaczyć na nowe akwizycję.

"Rozmawiamy obecnie z 4 podmiotami w segmencie hostingowym i jesteśmy w stanie szybko zrealizować te akwizycję. Oczywiście, najpierw musimy poczekać na zamknięcie publicznej oferty i wpłynięcie środków" - powiedział dziennikarzom prezes.

Według niego, dzięki nowym środkom i spłacie zadłużenia wynikającego z niedawnego przejęcia wskaźnik zadłużenia dług netto do EBITDA spadnie do poziomu ok. 2,0x.

"Teraz wskaźnik ten wynosi około 2,8x ze względu na wykorzystanie przez nas kredytu pomostowego, który wykorzystaliśmy na zrealizowanie tych przejęć" - dodał wiceprezes Robert Stasik.

Prezes Dwernicki dodał, że współpraca z mBankiem układa się bardzo dobrze i bank chętnie finansuje kolejne inwestycje spółki.

Przedstawiciele spółki szacują, że od 2010 roku na akwizycję R22 przeznaczyło ponad 115 mln zł.

Jak podała spółka, roczne przychody z segmentu hostingu wynoszą ok. 40 mln zł, z czego 11 mln zł przypada właśnie na niedawno przejęty linuxpl.com (ujęcie obrotu pro-forma). Z kolei obroty w segmencie omnichannel wynoszą rocznie około 41 mln zł, a w segmencie telekomunikacyjnym roczne przychody szacowane są na poziomie 16 mln zł.

"Segment telekomunikacyjny w naszej grupie jest bardzo istotny, gdyż zapewnia infrastrukturę dla naszych spółek Vercom czy H88 działające w pozostałych segmentach" - dodał prezes.

Spółka podała także, że zarząd nie zamierza rekomendować wypłaty dywidendy wcześniej niż z podziału zysku za rok obrotowy kończący się 30 czerwca 2019 r. Docelowo spółka będzie chciała wypłacać do 50% skonsolidowanego wyniku netto.

"Akcjonariusze sprzedający podpisali lock-upy na 12 miesięcy, a na 9 miesięcy sama spółka. Można uznać, że właściwie połowa kwoty z emisji nowych akcji już została wydana na przejęcia bo będzie wykorzystana na refinansowanie zakupów, a pozostałe środki na dalsze przejęcia" - powiedział dyrektor departamentu rynków kapitałowych Haitong Maciej Jacenko.

Pierwotna oferta publiczna maksymalnie 5 201 596 akcji R22 rozpoczyna się dziś od przyjmowania zapisów w transzy inwestorów indywidualnych, podano w prospekcie emisyjnym. Na ofertę składa się nie więcej niż 3 500 000 nowo emitowanych akcji serii D i nie więcej niż 1 701 596 akcji serii B, stanowiących do 15,93% udziału w kapitale zakładowym.

Jeżeli wszystkie akcje nowej emisji zostaną wyemitowane i objęte przez inwestorów, a akcjonariusze sprzedający (Jacek Duch, Jakub Dwernicki, Robert Dwernicki, Sebastian Górecki, Andrzej Dwernicki, Agnieszka Dwernicka-Piasecka, Robert Stasik) sprzedadzą wszystkie akcje sprzedawane, po przeprowadzeniu oferty akcje oferowane stanowić będą 36,7% kapitału zakładowego spółki i uprawniać do 5 201 596 ogólnej liczby głosów na walnym zgromadzeniu.

Według harmonogramu oferty, przyjmowanie zapisów w transzy inwestorów indywidualnych ma potrwać do 13 grudnia; na 14 grudnia zaplanowano opublikowanie ceny ostatecznej akcji oferowanych dla inwestorów indywidualnych oraz dla inwestorów instytucjonalnych, ostatecznej liczby akcji oferowanych w ramach oferty oraz ostatecznej liczby akcji oferowanych poszczególnym kategoriom inwestorów. Przyjmowanie zapisów w transzy inwestorów instytucjonalnych ma odbyć się 15-19 grudnia, a 20 grudnia - przydział akcji oferowanych. Zakładany pierwszy dzień notowania akcji praw do akcji na GPW to 28 grudnia 2017 r.

Tagi: technologie, media, telekomunikacja, giełda, wiadomości, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz