Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Resort rolnictwa ma już dwie umowy z Chinami ws. obrotu towarami

1
Podziel się:
Resort rolnictwa ma już dwie umowy z Chinami ws. obrotu towarami

Warszawa, 20.06.2016 (ISBnews) - Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi podpisało dwie umowy z ministrem Generalnego Urzędu Nadzoru nad Jakością, Inspekcji i Kwarantanny Chińskiej Republiki Ludowej Zhi Shupingiem dotyczące warunków współpracy w zakresie bezpieczeństwa żywności oraz obrotu jajami wylęgowymi, podał resort rolnictwa.

"Kolejne trzy umowy, dotyczące warunków obrotu jabłkami, wieprzowiną oraz drobiem podpisywane zostaną dziś w obecności Prezydenta RP i Przewodniczącego ChRL wraz z innymi umowami gospodarczymi" - czytamy w komunikacie.

Według resortu, dokumenty te mają bardzo duże znaczenie dla przedsiębiorców, którzy zainteresowani są eksportem żywności na rynek chiński i stanowią konkretny krok w uzyskaniu dostępu do tego rynku ważnych dla strony polskiej produktów.

"Podpisane porozumienia są owocem naszych wspólnych wysiłków. Najważniejszym takim krokiem była wizyta prezydenta Polski Andrzeja Dudy w Chinach. Niezwykle ważna jest wizyta prezydenta Chin Xi Jinpinga w Polsce" - powiedział minister Zhi Shuping, cytowany w komunikacie.

Shuping przekazał także stronie polskiej raport z przeprowadzonego w grudniu 2015 r. audytu zakładów drobiarskich. Na jego podstawie strona polska przekaże stronie chińskiej niezbędne informacje uzupełniające. Po ich analizie zostaną podjęte decyzje zatwierdzające kolejne zakłady mięsa drobiowego do eksportu na rynek chiński, podano także.

"Liczymy, że w niedalekiej przyszłości wzrośnie eksport polskich produktów rolno-spożywczych na rynek chiński. Nasi partnerzy wiedzą, że nasz przemysł przetwórczy jest jednym z najnowocześniejszych w Europie, zwłaszcza w sektorze mleka i mięsa. Mamy też duże możliwości w rozwoju współpracy naukowo-technicznej w dziedzinie rolnictwa" - powiedział minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel, cytowany w komunikacie.

Podczas targów SIAL China w Szanghaju Polska pełniła rolę gościa honorowego, a w listopadzie br. będzie krajem partnerskim podczas targów ANUFOOD w Pekinie.

Jak podał resort, wartość eksportu polskich artykułów rolno-spożywczych do Chin w 2015 roku wyniosła 127 mln euro. Eksportowano głównie serwatkę, mięso i jadalne podroby z drobiu, czekoladę i inne przetwory spożywcze zawierające kakao, syropy cukrowe, mleko i śmietanę, zagęszczone i niezagęszczone oraz wyroby cukiernicze.

Umowy zostały podpisane w ramach rozpoczynającej się dziś oficjalnej wizyty przewodniczącego Chińskiej Republiki Ludowej Chin Xi Jinpinga w Polsce.

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(1)
ga-ga
8 lat temu
to nie sa umowy,to tylko mozliwosc uzyskania umow.