Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Rezerwy walutowe Chin nadal topnieją, ale wolniej

Rezerwy walutowe Chin nadal topnieją, ale wolniej

Fot. ChinFotoPress/EAST NEWS

Jak podał Państwowy Zarząd Walutowy, wartość rezerw walutowych Chińskiej Republiki Ludowej w lutym stopniała o 28 mld dolarów. Spadek jest zatem mniejszy w porównaniu ze styczniem. Wzrost wartości amerykańskiej waluty względem juana negatywnie wpływa na gospodarkę Chin, dlatego tamtejsze władze chcąc osłabić dolara, zwiększają jego ilość na rynku.

Obecnie Chiny dysponują rezerwami walutowymi o wartości 3,2 bln dolarów. W pierwszymi miesiącu roku zmniejszyły się one 99,47 mld dolarów. Był to największy spadek od 1999 roku. Biorąc pod uwagę lutowy spadek, rezerwy drugiej gospodarki świata są najniższe od września 2011 roku.

Rekordową ilość zgromadzonych dolarów przez Chiny odnotowano w czerwcu 2014 roku. Wtedy miały one wartość prawie 4 bln dolarów. W ubiegłym roku w skutek działań Ludowego Banku Chin, na rynek trafiło 513 mld dolarów.

Wykorzystując zgromadzone rezerwy, chiński bank prowadzi interwencje walutowe w celu wzmocnienia wartości juana na rynku. Władzom zależy na tym, ponieważ drogi dolar powoduje wzrost kosztów zadłużenia chińskich przedsiębiorstw, które w większości spłacają kredyty właśnie w tej walucie. Zatem droższy dolar wpływa negatywnie na gospodarkę Chin.

Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie