Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Senetic: Upowszechnienie modelu Saas może znacznie ograniczyć piractwo

0
Podziel się:
Senetic: Upowszechnienie modelu Saas może znacznie ograniczyć piractwo

Używanie nielegalnego oprogramowania, pomimo wielu akcji edukacyjnych i surowych kar wymierzanych firmom, nadal stanowi poważny problem. Jednakże pojawienie się SaaS (Software as a Service) może znacznie ograniczyć ten proceder, ponieważ ten model usługowy pozwala na płacenie wyłącznie za to, z czego się korzysta i w ramach miesięcznego abonamentu, uważa Microsoft Cloud Team Leader z Senetic Konrad Nieboj.

"Dostrzegamy korelację między wzrostem sprzedaży SaaS a liczbą użytkowników nielegalnego oprogramowania. Wraz z rosnącą popularnością tego typu rozwiązań spada liczba użytkowników aplikacji bez ważnych licencji. W 2011 ten wskaźnik wynosił w Polsce 51%, zaś w 2015 spadł do 48%. Trudno wnioskować, że to wyłącznie wynik rozwoju SaaS, ale w przyszłości ta tendencja powinna rosnąć" - powiedział Nieboj, cytowany w komunikacie.

Według danych Synergy Research, w IV kw. 2016 roku globalne przychody ze sprzedaży SaaS wzrosły o 32% r/r. Analitycy przewidują, iż w najbliższych trzech latach wartość tego segmentu rynku wzrośnie dwukrotnie. Prymat w tej kategorii produktów należy do Microsoftu. Najpopularniejszym oprogramowaniem dostarczanym w modelu SaaS jest Office 365, z którego korzysta 85 mln aktywnych użytkowników. W II kw. br. przychody ze sprzedaży wzrosły o 47%.

"SaaS oznacza dla organizacji szereg korzystnych zmian, w tym także w zakresie kontroli licencji. O tym czynniku rzadko się wspomina, niemniej oprogramowanie sprzedawane w modelu usługowym eliminuje wymóg audytów. Są one męczące dla przedsiębiorstw ze względu na czasochłonność, a także konieczność wydzielenia pracownika do obsługi audytorów. Poza tym często kończą się wykryciem uchybień, co wiąże się z wysokimi karami finansowymi. W przypadku SaaS dostawca może łatwo kontrolować sposób wykorzystania oprogramowania" - wskazał Nieboj.

Jak wynika z globalnych danych Business Software Alliance (BSA), cytowanych w komunikacie, straty związane z korzystaniem z nielegalnego oprogramowania oscylują wokół 45 mld USD. Według BSA Global Software Survey, aż 48% oprogramowania w Polsce jest używane bez licencji. W latach 2012-2016 łączna wysokość odszkodowań, które firmy i osoby prywatne zobowiązały się zapłacić na mocy ugód i wyroków sądowych, wyniosła 10 mln zł.

"Co ciekawe, w ostatnim czasie do BSA wpływa coraz więcej zgłoszeń dotyczących przypadków korzystania z nielegalnego oprogramowania. W 2016 roku było 909 zgłoszeń z Polski - niemal 100% więcej niż rok wcześniej. Oznacza to, że firmy są narażone na częstsze audyty, które mogą wykryć nieprawidłowości" - czytamy dalej w materiale.

Senetic to firma IT z polskim kapitałem, funkcjonująca od 2009 r. Obsługuje klientów z sektora komercyjnego, publicznego i edukacyjnego. Proponuje rozwiązania m.in. Cisco, Dell, Fujitsu, HPE, Lenovo, Microsoft, Oracle, Symantec, Ubiquiti i VMware.

media
telekomunikacja
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)