Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Siemens: Polskie firmy przemysłowe przygotowane do nowoczesnego zarządzania

0
Podziel się:
Siemens: Polskie firmy przemysłowe przygotowane do nowoczesnego zarządzania

Polska branża przemysłowa wykorzystuje nowoczesne metody zarządzania i jest dobrze przygotowana jest do zmian zachodzących w światowej gospodarce, wynika z badania "Smart Industry Polska 2016", przeprowadzonego przez Millward Brown na zlecenie Siemensa.

Wśród wykorzystywanych już technologii Smart Industry w przedsiębiorstwach działających w Polsce przedsiębiorstwa biorące udział w badaniu wymieniały: elementy robotyzacji linii produkcyjnych - 56,7% (pełną robotyzację urządzeń zadeklarowało około 3% firm), big data - 44,3%, M2M oraz internet rzeczy - 40,2%, data mining - 38,1%, cloud computing - 25,8%, RFID - 23,7% oraz MEMS - 13,4%.

Znaczna część przedsiębiorstw stosuje metody produkcji z uwzględnieniem aktualnego popytu, tzw. demand-driven manufacturing (46,4%) oraz just-in-time delivery (56,7%), szczupłego zarządzania (52,6%), zarządzania łańcuchem dostaw, czyli supply chain management (56,7%), optymalizacji procesów produkcyjnych (82,5%) oraz zarządzania jakością wg koncepcji zero defect (56,7%).

Na pytanie odwołujące się do znajomości samej koncepcji Smart Industry twierdząco odpowiedziało ponad 25% badanych.

"Dobrze świadczy o polskich przedsiębiorstwach przemysłowych otwartość na wdrażanie nowoczesnych metod zarządzania. Ogólne zasady optymalizacji procesów produkcyjnych są zarówno znane jak i stosowane w ponad 80% badanych przedsiębiorstw. Pozostałe metody wymieniano jako stosowane w ponad 50% firm, a ich znajomość wynosiła około 70%. Znajomość metody demand-driven manufacturing (czyli produkcji sterowanej popytem) zadeklarowano w ponad połowie przedsiębiorstw (52,6%), a ich stosowanie w 46,4% firm. Jest to dobry prognostyk na przyszłość pozwalający spodziewać się wzrastającej konkurencyjności polskich firm i wytwarzanych przez nie produktów" - skomentował dyrektor branż przemysłowych Siemens Sp. z o.o. Tomasz Haiduk, cytowany w komunikacie.

Za nowatorskie, w pełni zautomatyzowane, elastyczne uznaje swoje systemy sterowania produkcją 35% ankietowanych. Częściej takie opinie wyrażano w firmach większych, nie zajmujących się przemysłem ciężkim oraz w firmach z kapitałem zagranicznym. W tym ostatnim przypadku blisko połowa (48,8%) reprezentantów firm oceniła poziom nowoczesności stosowanych rozwiązań na co najmniej 7 w dziesięciostopniowej skali.

W 60,8% firm zadeklarowano bieżące reagowanie na potrzeby rynku i dostosowywanie do nich wykorzystywanych systemów sterowania produkcją. Podejście oparte na wymianie elementów sterowania jedynie w związku z ich wyeksploatowaniem deklarowała mniejszość przedstawicieli firm, częściej z kapitałem zagranicznym oraz z branży przemysłu ciężkiego.

Z badania wynika też, że firmy dysponują głównie maszynami produkcji zagranicznej. Jedynie w 8,2% firm stwierdzono, że przeważają maszyny polskie (poniżej 5 na skali 1-10, gdzie 1 to maszyny wyłącznie polskie a 10 - wyłącznie zagraniczne).

"Skłonność do wymiany elementów parku maszynowego wykazuje tendencję rosnącą. Na przestrzeni ostatnich trzech lat 70% ankietowanych firm wymieniło średnio 25% swojego parku maszynowego. W mojej ocenie oznacza to silne dążenie do modernizacji. W dążeniach do unowocześnienia infrastruktury przemysłowej należy szczególnie wspierać sektor MSP, mający największy potencjał rozwojowy" - dodał Haiduk.

Ponad 70% respondentów podało, że ich firmy nawiązały współpracę z innymi przedsiębiorstwami działającymi w powiązanych branżach, a ponad 60% prowadziło własne prace badawczo-rozwojowe lub współpracowało z innymi firmami ze swojej branży. Około 60% firm planuje zlecanie prac wyższym uczelniom lub publicznym instytucjom badawczym. To nieco większy odsetek niż firm, które zadeklarowały już doświadczenie przy tego rodzaju współpracy (56,7%).

Badanie "Smart Industry Polska 2016" przeprowadzone zostało przez Millward Brown na próbie o liczebności N=100 osób z największych firm, zatrudniających 250 osób lub więcej, prowadzących działalność produkcyjną na terenie Polski. Badanie zrealizowane zostało w przedsiębiorstwach prowadzących działalność w zakresie produkcji: chemicznej, maszyn i urządzeń, elektronicznej, energetycznej, farmaceutycznej, hutniczej, kosmetycznej, lotniczej, meblarskiej, motoryzacyjnej, paliwowej, papierniczej, produkcji materiałów budowlanych, produkcji sprzętu, np. elektrycznego, sportowego, medycznego, przetwórstwa drzewnego, spożywczej, stoczniowej oraz zbrojeniowej.

giełda
wiadomości
giełda na żywo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)