Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Spółka Platynowe Inwestycje ukarana przez KNF

0
Podziel się

W komunikacie komisji czytamy, że spółka naruszyła przepisy ustawy o rachunkowości.

Spółka Platynowe Inwestycje ukarana przez KNF
(Bartosz Wawryszuk)
bDROUmhx

KNF nałożyła na spółkę Platynowe Inwestycje karę w wysokości 200 tys. złotych. Dotyczy ona nieprawidłowości dotyczących sprawozdań finansowych firmy za lata 2010-2012.

W komunikacie komisji czytamy, że spółka naruszyła przepisy ustawy o rachunkowości stosując niższe stawki amortyzacyjne dla celów księgowych, nieuwzględniające okresu ekonomicznej użyteczności. Nie oceniła również poziomu utraty wartości środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, a także bezprawnie powiększyła wartość towarów, tj. lokali nabytych w celu dalszej odsprzedaży, o koszty nie związane bezpośrednio z ich zakupem. Platynowe Inwestycje naruszyła ustawę, ujmując w nieodpowiednim miejscu koszty reklamy ubiegłych okresów.

Niezgodne z prawem zmiany stawek amortyzacyjnych znalazły odzwierciedlenie w wynikach spółki, która według sprawozdania za pierwsze półrocze 2010 roku, zarobiła 222 734 zł. Gdyby nie dokonano zmian, ostatecznie zaprezentowany przez spółkę wynik netto byłby ujemny i wyniósł -66,1 tys. złotych.

bDROUmhz

"Sporządzając sprawozdania finansowe za okresy sprawozdawcze w latach 2010 – 2012, spółka stosowała przepisy ustawy o rachunkowości. Ustawa ta nakazuje okresową weryfikację przyjętych stawek amortyzacyjnych, w celu sprawdzenia, czy stawki te odpowiadają okresom ekonomicznej użyteczności środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych" - napisano w komunikacie KNF.

KNF pisze, że opinie z badania sprawozdań finansowych, dokonane przez trzy niezależne podmioty uprawnione do badania sprawozdań finansowych spółki, zawierały zastrzeżenie dotyczące dokonanej zmiany stawki amortyzacyjnej, jako nieuzasadnionej.

Platynowe Inwestycje SA jest firmą prowadzącą działalność w zakresie obrotu nieruchomościami, która obejmuje transakcje kupna/sprzedaży oraz najmu/wynajmu różnych kategorii nieruchomości lokalowych, budynkowych i gruntowych (mieszkania, domy, działki, grunty, nieruchomości przemysłowe, komercyjne, rekreacyjne i rolne). Podstawowe obszary działalności to: pośrednictwo w transakcjach na rynku nieruchomości, dokonywanie, na zlecenie, czynności w zakresie obrotu nieruchomościami oraz świadczenie usług doradczych w zakresie nieruchomości.

bDROUmia
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)