Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Stopy procentowe w Polsce. Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej

0
Podziel się:

Za nami ostatnie dwudniowe posiedzenie RPP w tym roku. Stopy znajdują się na najniższym poziomie w historii.

Stopy procentowe w Polsce. Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej
(Narodowy Bank Polski/Flickr)

Rada Polityki Pieniężnej, na ostatnim w tym roku dwudniowym posiedzeniu, pozostawiła stopy procentowe w Polsce na dotychczasowym poziomie. Decyzja jest zgodna z oczekiwaniami.

Aktualizacja 15:05

Podstawowa stopa procentowa Narodowego Banku Polskiego w dalszym ciągu znajduje się więc na najniższym w historii poziomie wynoszącym 2 procent. Takiego kroku RPP spodziewała się większość ekonomistów, analityków, czy rynkowych obserwatorów.

Za pozostawieniem stóp na obecnym poziomie przemawiały najnowsze dane z polskiej gospodarki. Pozytywnie w ostatnich tygodniach zaskakiwały między innymi stopa bezrobocia, czy sprzedaż detaliczna. W ten schemat wpisało się też listopadowe wskazanie indeksu PMI dla polskiego sektora wytwórczego.

Lepiej od prognoz wypadły także najnowsze dane o dynamice PKB. Wzrost gospodarczy w Polsce w trzecim kwartale 2014 roku wyniósł 3,3 procent.

Z drugiej strony niepokoją najnowsze informacje o cenach w Polsce. Danych z listopada jeszcze nie ma, ale w październiku - w ujęciu rocznym - spadły one o 0,6 procent. Cel Rady Polityki Pieniężnej to inflacja na poziomie 2,5 procent, plus minus jeden punkt procentowy.

Ostatnia decyzja o obniżce stóp procentowych w Polsce została podjęta przez RPP w październiku. Stopa referencyjna została wówczas obcięta z 2,5 do 2 procent, stopa lombardowa z 4 do 3 procent, stopa redyskonta weksli z 2,75 do 2,25 procent, a stopa depozytowa została utrzymana na poziomie 1 procent.

Eksperci komentują: _ nie było niespodzianki _

Zdaniem głównego ekonomisty Deutsche Bank Polska Arkadiusza Krześniaka w świetle argumentacji Rady przedstawionej na posiedzeniu w listopadzie, trudno było spodziewać się, że RPP będzie chciała obniżyć stopy w grudniu. Krześniak przypomniał, że w ubiegłym miesiącu RPP nie zmieniła stóp, pomimo obniżenia ścieżki inflacji w projekcji NBP. Wskazała natomiast na wzrost gospodarczy jako ważniejszy wskaźnik niż nawet pogłębiająca się deflacja. RPP uważa bowiem, że spowodowana jest ona czynnikami podażowymi, a więc mającymi mniejsze znaczenie dla polityki pieniężnej.

_ - Ostatnie sygnały płynące z RPP pokazują, że jest ona silnie podzielona i do momentu osiągnięcia większej spójności stanowisk, RPP będzie nadal obserwować napływające dane _ - ocenił Krześniak.

Także zdaniem eksperta Pracodawców RP Łukasza Kozłowskiego nie było niespodzianki. _ - Decyzja RPP wskazuje na to, że jej członkowie nie widzą poważnego zagrożenia dla kontynuacji ożywienia gospodarczego w Polsce, dlatego też nie zdecydowali się na dalsze jego stymulowanie _ - ocenił Kozłowski.

Ekspert zaznaczył, że inflacja pozostaje wyraźnie poniżej celu inflacyjnego (2,5 proc. z odchyleniami +/- 1 pkt proc.), niemniej nie wynika to z załamania popytu, lecz ma podłoże podażowe. Kozłowski wskazał, że roczna inflacja bazowa po wyłączeniu cen żywności i energii utrzymuje się wyraźnie powyżej zera.

_ - Ze względu na to, że deflacja w Polsce jest _ importowana _ z zagranicy, RPP ma na nią dosyć ograniczony wpływ. Na szczęście, do tej pory spadek cen nie wpływał niekorzystnie na polską gospodarkę _ - zauważył Kozłowski.

Według niego ewentualna obniżka stóp procentowych (włącznie ze stopą lombardową) silnie wpłynęłaby na rynek kredytowy. Z jednej strony sytuacja podmiotów zaciągających zobowiązania finansowe teoretycznie powinna ulec dalszej poprawie, lecz z drugiej strony, skłonność banków do udzielania kredytów mogłaby znacząco zmaleć ze względu na spadek opłacalności tego rodzaju działalności.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)