Notowania

technologie
10.12.2015 17:58

Streżyńska: Ministerstwo nie będzie interweniować ws. aukcji LTE

Podziel się
Dodaj komentarz

Trwa procedura przydzielenia częstotliwości podmiotom, które wygrały aukcję na częstotliwości LTE, poinformowała minister cyfryzacji Anna Streżyńska. Ministerstwo nie będzie interweniować w rozstrzygnięcie tego przetargu.

"Moja ocena dotycząca aukcji nadal pozostaje negatywna. Również jeżeli chodzi o rozporządzenie [ministra A. Halickiego]. Dzisiaj mamy sytuację taką, że uczestnicy aukcji mają słuszne zastrzeżenia i oczekiwania do administracji państwowej. W mojej ocenie mamy do czynienia obecnie z prawami nabytymi przez te podmioty i trwa w resorcie procedura przydzielania częstotliwości" - powiedziała Streżyńska podczas posiedzenia sejmowej komisji Cyfryzacji, Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii.

Jej zdaniem w obecnej sytuacji ewentualna interwencja ze strony resortu jeszcze bardziej skomplikowałaby sytuację związaną z aukcją i sprowokowałaby wiele kolejnych procesów sądowych, które mogłyby potrwać wiele lat.

"W tej sytuacji rozsądne wydaje się brak ewentualnej interwencji i pozostawienie sądom rozstrzygnięcie obecnych spraw" - dodała.

Wiceminister finansów Hanna Majszczyk poinformowała dziś, że szacowane dochody z tytułu aukcji na częstotliwości LTE zostaną przedstawione w projekcie budżetu na rok 2016 r., zapowiedziała. Nie zostały jeszcze zgłoszone odpowiednie szacunki ze strony ministra cyfryzacji.

Rozpoczęta w połowie lutego aukcja 19 rezerwacji częstotliwości z pasma 800 MHz i 2,6 GHz, służących do świadczenia usług LTE, została zakończona, w połowie października. W ostatniej rundzie zadeklarowano kwoty opiewające łącznie na 9 233,26 mln zł.

Dwa bloki w paśmie 800 MHz wylicytował Orange, płacąc za nie odpowiednio 1,586 mld zł oraz 1,483 mld zł. Po jednym bloku T-Mobile (2,022 mld zł), P4 (1,496 mld zł) oraz NetNet (2,053 mld zł). W paśmie 2600 MHz bloki zdobyli: Orange - 3 za łącznie 117 mln zł, T-Mobile - 3 za łącznie 116 mln zł, Polkomtel - 4 za łącznie 156 mln zł i P4 - 4 za łącznie 223 mln zł.

W listopadzie T-Mobile Polska i Polkomtel - operator sieci Plus - złożyły wnioski o unieważnienie aukcji.

Tagi: technologie, media, telekomunikacja, giełda, wiadomości, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz