Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Szałamacha: KSF będzie dziś obradował ws. upadłości SK Banku

0
Podziel się
Szałamacha: KSF będzie dziś obradował ws. upadłości SK Banku
bEgvxPsR

Podczas dzisiejszego posiedzenia Komitetu Stabilności Finansowej minister finansów Paweł Szałamach chce uzyskać informacje dotyczące działań podjętych w sprawie SK Banku, zapowiedział minister.

"Dzisiaj będę uczestniczył w obradach Komitetu Stabilności Finansowej, którego zwołałem po upadłości SK Banku. Ponieważ mamy podstawowe pytania czy nadzór, czyli Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) prawidłowo i w miarę szybko reagowała i adekwatnie na pogarszającą się sytuację tego banku w poprzednich miesiącach" - powiedział Szałamacha w wywiadzie dla Radia Wnet.

Według niego, w marcu tego roku został zgłoszony wniosek do prokuratury przez KNF, w sierpniu br. bank ten dostał dofinansowanie ze środków publicznych w kwocie 0,5 mld zł. "Decyzja o dofinansowaniu była podejmowana w trójkącie: prezes NBP, przewodniczący KNF i mój poprzednik" - dodał.

bEgvxPsT

"Skoro wiemy o tym, że bank jest głęboko patologiczny na tyle, że pojawia się wniosek do prokuratury, a następnie pozytywnie załatwia się wniosek o dofinansowanie z publicznych pieniędzy, a po następnych 3 miesiącach bankowi pozwala się upaść to rodzi to określone pytania" - powiedział Szałamacha.

"Ta sekwencja zdarzeń budzi moje poważne wątpliwości, czy były to optymalne działania" - podsumował minister.

Wczoraj do Sądu Rejonowego dla M. st. Warszawy, Wydział X Gospodarczy dla spraw upadłościowych i naprawczych złożony został wniosek o ogłoszenie upadłości Spółdzielczego Banku Rzemiosła i Rolnictwa w Wołominie (SK Bank).

Wcześniej KNF zawiesiła z dniem 21 listopada działalność Spółdzielczego Banku Rzemiosła i Rolnictwa w Wołominie oraz postanowiła wystąpić do Sądu Rejonowego dla Warszawy Pragi Północ z wnioskiem o ogłoszenie upadłości tego banku spółdzielczego.

bEgvxPsZ

W ocenie Fitch Ratings, polskie banki będą musiały w IV kw. zmierzyć się z kosztami obowiązkowych wpłat przeznaczonych na wypłatę środków gwarantowanych z tytułu depozytów zgromadzonych w Spółdzielczym Banku Rzemiosła i Rolnictwa w Wołominie (SK Banku) szacowanych na 1,7 mld zł (420 mln USD), co zada kolejny cios zyskowności sektora, który jest już pod ciśnieniem. Płatność ta równa się 12% zysku przed opodatkowaniem sektora bankowego w wysokości 14,1 mld zł (3,5 mld USD) w okresie dziewięciu miesięcy do końca września 2015.

bEgvxPtu
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)